Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Europejską Grupę Doradczą Sp. z o.o.
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”
poddziałanie 1.1. „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Produkcja żywności, zwłaszcza ta lokalna od wielu lat stanowi ważny element struktury obszarów wiejskich. Ostatnie lata pokazują, że wzrasta świadomość konsumenta, a tym samym zapotrzebowanie konsumenta na lokalne, dobrej jakości produkty. Coraz częściej słyszy się o alternatywnych sposobach gospodarowania do których należy m.in. Rolnictwo ekologiczne. Metody produkcji ekologicznej są dobrze znane, jednak ich upowszechnianie wśród konsumentów nie do końca działa. Wynika to z błędów marketingowych. Powszechnie uważa się, że w rolnictwie ekologicznym niedozwolone są wszelkiego rodzaju zabiegi agrotechniczne; w tym nawożenie. Nic bardziej mylnego. Aby przybliżyć ideę Rolnictwa ekologicznego, Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o w dniach 24-25.04.2023r. zorganizowała oraz przeprowadziła szkolenie z zakresu Rolnictwa ekologicznego.
W poniedziałek 24.04.2023r. o godzinie 9:00 w Hotelu Nadodrzański Dwór w Nowej Soli rozpoczął się I-wszy dzień szkolenia z zakresu „Rolnictwa Ekologicznego”. Spotkanie uroczyście zostało otworzone przez Prezesa spółki Panią Małgorzatę Stuła. Pani Prezes przywitała gości i podziękowała za tak liczne przybycie oraz zainteresowanie ekologią. W kilku zdaniach wstępu przedstawiony został cały zespół wchodzący w skład firmy, a także główny cel szkolenia jakim było zainteresowanie oraz zachęcenie do przystąpienia do produkcji rolniczej w ramach rolnictwa ekologicznego. Nie przedłużając Pani Małgorzata rozpoczęła pierwszy z zaplanowanych wystąpień.
Rolnictwo, w tym także to ekologiczne stanowi bardzo ważną dziedzinę gospodarki, ze względu na dostarczanie produktów żywnościowych tak bardzo niezbędnych do funkcjonowania konsumentów. Rolnictwo ekologiczne to nic innego jak przyjazne metody produkcji. Jest to prowadzenie produkcji w sposób najbardziej korzystny dla środowiska, charakteryzujące się wysokim stopniem różnorodności biologicznej, mające na celu ochronę zasobów naturalnych. Rolnictwo ekologiczne to nie tylko produkcja roślinna, ale również zwierzęca.
Po omówieniu wszystkich wyżej wymienionych tematów Pani Małgorzata resumując raz jeszcze zwróciła uwagę na najważniejsze kwestie dotyczące rolnictwa ekologicznego. Omówiła przy tym opłacalność produkcji ekologicznej oraz przedstawiła kalkulacje dochodów z upraw ekologicznych wraz z wysokością dopłat ARiMR.
Drugiego dnia szkolenia grupa szkoleniowa wybrała się do dwóch gospodarstw ekologicznych. Jedno typowo roślinne, gdzie uprawiana jest metodami ekologicznymi soczewica, z kolei drugie to ekologiczna winnica Miłosz. W ramach II dnia szkolenia grupa rolników wybrała się na warsztaty do gospodarstw ekologicznych. Pierwsze gospodarstwo było gospodarstwem typowo zbożowym. W ramach rolnictwa ekologicznego prowadzona jest produkcja soczewicy. Rolnicy w trakcie warsztatów mieli okazję zapoznać się ze stosowaną agrotechniką. Przedstawione zostały metody zarządzania takim gospodarstwem. Dodatkowo każdy z rolników miał możliwość zadawania pytań. Nie brakowało pytań o sposoby radzenia sobie z presją chorób i szkodników. W trakcie warsztatów zorganizowana została również przerwa kawowa. Po zakończeniu warsztatów w 1-wszym gospodarstwie, grupa szkoleniowa udała się autokarem do drugiego gospodarstwa ekologicznego, specjalizującego się w przetwórstwie winogron
Pierwszym punktem spotkania w winnicy była wycieczka na pole i zapoznanie się z metodami agrotechnicznymi stosowanymi w gospodarstwie. Prowadzący warsztaty szczegółowo omówił problemy z jakimi boryka się podczas produkcji winogron metodami ekologicznymi. Nie brakowało pytań o nawadnianie na stoku, o choroby i szkodniki, a także o podstawowe informacje dotyczące uprawy winogrona. W kolejnej części warsztatów uczestnicy udali się do budynku w którym odbywa się główna część produkcji wina. Prowadzący szkolenia szczegółowo omówił każdą z maszyn. W dalszej części spotkania, uczestnicy mogli dowiedzieć się o możliwości stosowania nawozów w gospodarstwie ekologicznym. Prowadzący szkolenia na własnym przykładzie podał środki które mogą być stosowane w produkcji ekologicznej. Dodatkowo przedstawił problematykę dotyczącą kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej. Zaznaczył, że szeroko pojęte przetwórstwo jest ciężką pracą, jednocześnie bardzo satysfakcjonującą. W trakcie warsztatów rolnicy zapoznali się również z dokumentami dotyczącymi certyfikacji. W trakcie warsztatów również została zorganizowana przerwa kawowa. Po zakończeniu spotkania, wszyscy uczestnicy szkolenia udali się autokarem do hotelu Nadodrzański Dwór, gdzie przygotowany został obiad