Rolnicy, którym uda się uzyskać dopłatę unijną na rozwój usług rolniczych, mogą otrzymać nawet do pół miliona złotych. Koszty kwalifikowalne zwrócą się w maksymalnie 50 procentach. W tym artykule przedstawimy w jaki sposób wypłacana jest pomoc i o czym należy pamiętać po uzyskaniu świadczenia.
Dofinansowanie przyznaje się przedsiębiorstwom, które przez minimum 2 lata świadczyło usługi rolnicze.. Zakres świadczeń powinien obejmować wspomaganie produkcji roślinnej, chowu i hodowli zwierząt gospodarskich oraz działalność usługową następującą po zbiorach. Zapytaj Doradcy Rolniczego ds. funduszy unijnych jakie jeszcze warunki musisz spełnić, by otrzymać dotację.
Operacja może być zrealizowana w następującym systemie:
Jeden etap – w przypadku, gdy wysokość pomocy nie przekracza 250 tys. złotych netto,
Do dwóch etapów – kiedy planowana wysokość pomocy przekracza 250 tys. złotych,
Do pięciu etapów – gdy inwestycja zakłada nabycie przedmiotu leasingu.
Kiedy zapadnie decyzja o przyznaniu świadczenia na rozwój usług rolniczych należy pamiętać:
1. Terminy składania wniosków o płatności
Złożenie wniosku o płatność pośrednią musi nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność końcową nastąpi w terminie:
– 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy – w przypadku operacji realizowanych w dwóch etapach,
– 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy – w przypadku operacji realizowanych w jednym etapie
– lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.
2. Terminy składania wniosków o płatności – leasing
W przypadku operacji obejmujących inwestycje polegające na nabyciu rzeczy będących przedmiotem leasingu złożenie pierwszego wniosku o płatność pośrednią nastąpi w terminie 6. miesięcy od dnia zawarcia umowy. Wniosek o płatność powinien być składany nie częściej niż co 6 miesięcy. Zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność końcową nastąpi w terminie 36. miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.
3. Co najmniej 30% przychodów ze sprzedaży usług
Po otrzymaniu pomocy na rozwój usług rolniczych beneficjent zobowiązuje się, że w wyniku realizacji operacji osiągnie co najmniej 30% przychodów ze sprzedaży usług w zakresie rodzajów działalności gospodarczej podlegającej wsparciu, w stosunku do założeń biznesplanu, w trzecim roku obrotowym od dnia złożenia wniosku o płatność końcową, przyjmując za pierwszy rok obrotowy rok, w którym złożono wniosek o płatność końcową.
Prowadzimy pełen zakres usług związanych z przeprowadzeniem wnioskowania w sprawie dopłat unijnych dla rolników. Nasi Doradcy Rolniczy to wykwalifikowany zespół o profesjonalnej wiedzy i długoletnim doświadczeniu. Możesz zaufać, że dobierzemy najlepszy program dla Twojego gospodarstwa. Zwróć się o pomoc w sprawie dotacji na rozwój usług rolniczych.
Zapraszamy na nasz fun page: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Doradca-Rolny-201254469971622
Zespół TwojDoradcaRolny.pl
#rozwój_usług_rolniczych, #dorada_rolny, #konsultant_rolny, #rolnictwo, #dopłaty, #dotacje
Źródło: arimr.gov.pl , minrol.gov.pl