W Krajowym Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 pojawił się dobrostan opasów. Przewiduje on płatność za zwiększoną powierzchnię bytową, ale także premiowane mają być zastosowanie ściółki, wybiegu i wypasu.
Do Komisji Europejskiej wpłynął projekt Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewiduje on kontynuację ekoschematu jakim jest Dobrostan zwierząt realizowanego w ramach PROW 2014-2020. Rozszerzono jednak zakres wsparcia m.in. o dobrostan opasów
Dobrostan opasów
Zwierzęta gatunków/grup objętych interwencją, które są utrzymywane zgodnie z systemem rolnictwa ekologicznego, mogą kwalifikować się do płatności dobrostanowych na tzw. uproszczonych zasadach. Wymogi dotyczące danej grupy zwierząt odnoszą się do wszystkich zwierząt w danej grupie utrzymywanych w gospodarstwie rolnym. W zakresie dobrostanu opasów wymogami objęte jest bydło opasowe w wieku kwalifikującym się do płatności. Zwierzęta muszą być utrzymywane bez uwięzi.
W przypadku dobrostanu opasów do płatności kwalifikuje się bydło opasowe:
- w wieku od ukończenia 4 miesiąca życia do ukończenia 18 miesiąca życia, utrzymywane w danym gospodarstwie, w tym okresie, przez co najmniej 120 dni – w przypadku opasów, które nie pochodzą od krów mamek objętych interwencją,
- o masie ciała powyżej 300 kg do ukończenia 18 miesiąca życia, utrzymywane w danym gospodarstwie, w tym okresie, co najmniej przez 120 dni – w przypadku opasów, które pochodzą od krów mamek objętych interwencją.
*Dodatkowo rolnik zobowiązany będzie do odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków (wymóg od 2024 r.). Rolnik również będzie musiał posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt.
W ramach dobrostanu opasów trzeba będzie zapewnić zwiększoną o co najmniej 20 proc. lub o co najmniej 50 proc. powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach. Jedynie przy wyborze tej praktyki możliwa będzie realizacja pozostałych.
Dobrostan opasów – powierzchnie dla cieląt
W przypadku cieląt należy zapewnić co najmniej:
- w przypadku cieląt trzymywanych pojedynczo – kojec o szerokości co najmniej wysokości cielęcia w kłębie (+20 albo 50 proc. w zależności od realizowanego działania) i długości co najmniej co najmniej 1,1 długości ciała cielęcia, mierzonej od czubka nosa do ogonowej krawędzi guza kulszowego (+20 albo 50 proc. w zależności od realizowanego działania),
- w przypadku cieląt utrzymywanych grupowo (powierzchnia w przeliczeniu na jedną sztukę):
- dla cieląt o masie ciała do 150 kg – 1,8 m2 (przy powierzchni bytowej zwiększonej o co najmniej 20 proc.) albo 2,3 m2 (przy wariancie +50 proc.),
- dla cieląt o masie ciała powyżej 150 kg do 220 kg – 2 m2 (wariant +20 proc.) albo 2,6 m2 (wariant +50 proc.),
- dla cieląt o masie ciała powyżej 220 kg – 2,2 m2 (wariant +20 proc.) albo 2,7 m2 (wariant +50 proc.).
Należy przy tym pamiętać, że cielęta w wieku powyżej 8 tygodni można utrzymywać pojedynczo tylko w gospodarstwach, które posiadają mniej niż 6 sztuk cieląt (w gospodarstwach utrzymujących co najmniej 6 cieląt zabrania się utrzymania pojedynczo cieląt w wieku powyżej 8 tygodnia życia).
Dobrostan opasów – powierzchnie dla opasów
W przypadku opasów należy zapewnić co najmniej:
- przy utrzymywaniu bez uwięzi wolnostanowiskowo bez wydzielonych legowisk na ściółce powierzchnia w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić,
- dla bydła opasowego o masie ciała do 300 kg – 1,9 m2 (wariant +20 proc.) albo 2,4 m2 (wariant +50 proc.),
- dla bydła opasowego o masie ciała powyżej 300 kg – 2,6 m2 (wariant +20 proc.) albo 3,3 m2 (wariant +50 proc.),
- przy utrzymywaniu bez uwięzi wolnostanowiskowo bez wydzielonych legowisk i ściółki,
- dla bydła opasowego o masie ciała do 300 kg – 1,6 m2 (wariant +20 proc.) albo 2 m2 (wariant +50 proc.)
dla bydła opasowego o masie ciała powyżej 300 kg – 2,2 m2 (wariant +20 proc.) albo 2,7 m2 (wariant +50 proc.)
Dobrostan opasów – ściółka, wybieg oraz wypas
Dodatkową liczbę punktów będzie można uzyskać zastosowanie dodatkowych praktyk. Jednak będą one możliwe tylko w przypadku zapewnienia opasom zwiększonej o co najmniej 20 proc. lub o co najmniej 50 proc. powierzchni bytowej.
- ściółka – zapewnienie utrzymania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką ze słomy lub podobnego materiału o powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek zwierząt;
- wybieg – zapewnienie wybiegu przez co najmniej 4 godz. dziennie przez cały rok;
- wypas – zapewnienie wypasu przez co najmniej 120 dni w sezonie wegetacyjnym (przez min. 6 godz. dziennie).
Dobrostan opasów – do 150 DJP
Płatności w obrębie danej grupy technologicznej są przyznawane z zastosowaniem progów degresywności (nie dotyczy to płatności do zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego, jeżeli rolnik ubiega się o te płatności na uproszczonych zasadach):
- do 100 DJP – 100 proc.
- powyżej 100 DJP do 150 DJP – 75 proc.
- powyżej 150 DJP – brak płatności
Płatności na sztukę zwierzęcia mogą być dodatkowo powiększone o koszty transakcyjne, które stanowią częściową rekompensatę z tytułu sporządzenia planu poprawy dobrostanu zwierząt lub pomniejszone ze względu na degresywność płatności.