Obchodzony 2 maja każdego roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowione zostało w 2004 roku. 2 maja szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych.
Dzień Flagi Państwowej
Święto flagi jest stosunkowo młodym świętem i tradycją. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został w Polsce 20 lutego 2004 roku. Nie bez znaczenia dla idei wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL’u, kiedy to celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie omijano świętowanie 3 maja. Święto Flagi Państwowej ustanowione zostało na 2 maja właśnie ze względu na bliskość dwóch innych okazji patriotycznych, czyli Święta Pracy oraz Konstytucji 3 maja. Na ten moment 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak znaczna część zakładów i instytucji odpracowuje ten dzień w innym terminie.
Dzień Flagi Państwowej stanowi swojego rodzaju hołd dla najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości partiotycznych. Co roku w tym dniu Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną flagę poprzez jej wywieszenie np. za oknem lub na balkonie swojego mieszkania.
Co roku 2 maja w Polsce organizowane są różnego rodzaju akcje, happeningi i demonstracje uczuć narodowych. Dodatkowo od czasów Lecha Kaczyńskiego utrwalił się w głowie i sercach Polaków zwyczaj noszenia biało-czerwonej kokardy na ubraniu. Symbol ten znany jest polskiej kulturze od czasów uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1792 roku. Szczególne znaczenie miał również w okresie powstań narodowych, zwłaszcza w czasie powstania listopadowego i styczniowego, a także manifestacji narodowych w XIX i na początku XX wieku.
Źródło: