W niektórych kulturach wierzy się, że spożywanie suchych nasion roślin strączkowych, takich jak soczewica, czy fasola, w Nowy Rok zapewni domowi dobrobyt. Ich „magiczna” moc polega jednak głównie na bogactwie składników odżywczych. Są zdrowe nie tylko dla naszego organizmu, ich uprawy pomagają również chronić środowisko naturalne! Przypomnijmy sobie o nich w Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych!
Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych
W 2016 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Rok Suchych Nasion Roślin Strączkowych. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, ze względu na ich znaczenie dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Od tej pory co roku – 10 lutego, odbywa się Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych.
Rośliny strączkowe w rolnictwie
Rośliny strączkowe mają ogromne znaczenie w procesie zmianowania. Zboża to najbardziej dominujące uprawy, jednak sianie ich po sobie może doprowadzić do wyjałowienia gleby oraz rozwoju patogenów (np. śnieć, pleśń). Korzenie strączków żyją w symbiozie z bakteriami, które asymilują wolny azot atmosferyczny. Dzięki temu gleba jest bogatsza w składniki odżywcze, co działa plonotwórczo na wzrost tych roślin, jak i zbóż, które zostaną wysiane w następstwie. Uwzględnienie strączków w systemie zmianowym jest skuteczną metodą zwłaszcza w rolnictwie ekologicznym. Ze względu na swoje właściwości, wzbogacają one glebę i zmniejszają ryzyko występowania patogenów. Pozwala to zredukować potrzebę stosowania sztucznych nawozów oraz środków ochrony roślin.
Suche nasiona roślin strączkowych są znakomitym źródłem białka i witamin. Wpływają korzystnie na właściwości gleby i są dobrym rozwiązaniem w rolnictwie ekologicznym. Uprawiane w gospodarstwie mogą być dodatkowym urozmaiceniem pasz dla zwierząt i zastąpić importowaną śrutę sojową. Przy okazji Światowego Dnia Suchych Nasion Strączkowych warto przypomnieć sobie o nich i zadbać o to, by regularnie pojawiały się w naszej diecie. Warto również zwrócić się do doradcy rolniczego, który udzieli informacji, jakie dopłaty na rośliny strączkowe możesz uzyskać.
Nasi doradcy ds. funduszy unijnych pomogą określić ile punktów otrzyma gospodarstwo i rzetelnie oraz kompleksowo wykonają dokumentację w ramach poddziałania. Użyj formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej .
Zapraszamy na nasz fun page: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Doradca-Rolny-201254469971622
Zespół TwojDoradcaRolny.pl
#dotacje dla rolnikow, #doradztwo rolnicze, #dotacje rolnicze, #rolnictwo ekologiczne, #modernizacja gospodarstw rolnych, #rolnictwo, #rolnik, #ziemia rolna #przetwórstwo #roslinystraczkowe #zazielenienie
Źródło: fao.org, bialkoroslinne.iung.pl, wszechnica-zywieniowa.sggw.pl