Od 2023 roku mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące emerytur rolniczych. Proponowane zmiany dotyczą sposobu obliczania wysokości podstawowej emerytury rolniczej. Planowana jest również waloryzacja wysokości świadczeń KRUS.
Emerytura rolnicza – projekt skierowany do konsultacji społecznych
Do konsultacji społecznych przekazany został projekt ustawy dotyczący ubezpieczeń społecznych rolników. Dotyczy on reformy emerytur rolniczych, które mają być bardziej sprawiedliwe i przybliżone do powszechnie panującego systemu emerytalno-rentowego.
Podstawowa emerytura rolnicza jak z ZUS?
Projekt ustawy przewiduje powiazanie wysokości podstawowej emerytury rolniczej z wysokością najniższej emerytury powszechnej. Zdaniem MRiRW tego typu rozwiązanie rozmyje wszelkiego rodzaju problemy dotyczące różnicy między świadczeniem z KRUS i ZUS.
Wysokość emerytur:
- podstawowa emerytura rolnicza – 1 084,58zł
- najniższa emerytura systemu powszechnego – 1 338,44 zł
Rolnicy-emeryci zyskają więcej dzięki waloryzacji
W uzasadnieniu projektu przeczytać możemy:
„Mając na względzie, że świadczenia rolnicze są stosunkowo niskie, zaproponowane rozwiązanie pozwoli zrekompensować świadczeniobiorcom ich oczekiwania, w trakcie przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że z zapowiedzi dotyczących tegorocznej (w roku 2022) waloryzacji wynikało, że świadczenia wzrosną o 7 proc., a sposób waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych nie pozwolił osiągnąć tej wartości, co spotkało się z dużym niezadowoleniem świadczeniobiorców„.
Wyższa emerytura rolnicza dla rolników płacących podwójne składki KRUS
Rząd w projekcie ustawy proponuje rozwiązania dotyczące tzw. podwójnych składek na KRUS – problem ten dotyczy blisko 100 tyś. rolników. Chodzi konkretnie o przypadki w których rolnik prowadzi działalność rolniczą i gospodarczą, lub prowadzi gospodarstwo o areale powyżej 50 ha przeliczeniowych i musi płacić wielokrotność podstawowej składki KRUS. Dochodzi w tym momencie do sytuacji, w której rolnik pomimo płacenia wielokrotności składki KRUS nie ma rekompensaty w postaci wysokości świadczenia emerytalnego jakie pobiera po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Proponowany przez rząd projekt ma to zmienić. Rolnikom którzy znajdują się w powyższej sytuacji ma przysługiwać dodatek na zasadach zbliżonych do zasad, na jakich ustalana jest wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Dodatek z tytułu opłacania wyższej składki na ubezpieczenie emrytalno-rentowe należy do zakresu świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia.