Gospodarstwo Rolne Młodego Rolnika pozyskało fundusze z PROW 2007-2013 oraz z PROW 2014-2020 w kwocie 980.632,50 zł
Województwo: dolnośląskie
Wielkość gospodarstwa: 64,48 ha
Produkcja roślinna
Działanie 112 Ułatwianie startu młodym rolnikom – kwota bezzwrotnej premii 100.000zł
Działanie 121 Modernizacja gospodarstw rolnych – kwota dotacji 230.400zł
Poddziałanie 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar D – kwota dotacji 200.000zł
Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich (nie ASF) – kwota bezzwrotnej premii 250.000zł
Działanie 10 Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne – kwota dodatkowych dopłat 200.232,50zł
Opis realizacji Doradcy Rolnego
Młody Rolnik zgłosił do nas w 2011 roku, gdy chciał zacząć organizować swoje gospodarstwo rolne przy pomocy funduszy unijnych. Analizując jego sytuację opracowany został plan strategiczny zaczynając od premii dla Młodego Rolnika z PROW 2007-2013 w kwocie 100.000zł. Ziemię rolną otrzymał w ramach przejścia rodziców na rentę strukturalną. Za premię z Młodego rolnika kupił opryskiwacz w celu uzupełnienia i zmodernizowania starego parku maszynowego. Następnie w ramach modernizacji gospodarstw rolnych z PROW 2007 – 2013 zaczął modernizować swój park maszynowy kupując takie maszyny jak: CIĄGNIK ROLNICZY Deutz Fahr Agrotron 6160 o mocy 166 KM, AGREGAT UPRAWOWY SIEWNY KVERNELAND Access + s-drill PRO 3.0m, AGREGAT UPRAWOWY UNIA CROSS 3 za łączną kwotę 460800 zł netto. Po złożeniu wniosku o płatność ARiMR wypłaciła 50% z kwoty netto. Z następnego PROW 2014-2020 ubiegał się o modernizację gospodarstw rolnych dokupił następujące maszyny: 3 przyczepy oraz pług.
Dzięki programowi modernizacja gospodarstw rolnych młody rolnik zmodernizował swój park maszynowy dzięki temu obniżył koszty produkcji żywności oraz zwiększył wydajność i efektywność swojej pracy. Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu rolnik uniezależnił się również od korzystania z usług innych rolników przez co podniósł również aspekt ekonomiczny w swoim gospodarstwie.
Rolnik prowadzi produkcję roślinną roślin jarych, typu: owies, gryka, proso, ziemniaki, kapusta. Dzięki temu został mu dobrany program rolno-środowiskowo-klimatyczny w pakiecie 2. Ochrona gleb i wód i poddziałanie 2.1. Międzyplony. Odpowiednio dobrany program spowodował racjonalne użytkowanie gleb, ochrona przed erozją wodną, przeciwdziałanie utracie substancji organicznej w glebie, ochrona wód przed zanieczyszczeniami. Dodatkowo ma to ogromny wpływ na zróżnicowanie strukturalne różnorodności biologicznej w krajobrazie wiejskim. Efektem ekonomicznym jest to, że młody rolnik co roku otrzymuje dodatkowe, pewne dopłaty, które nie są zależne od kursu euro w kwocie 40.046,50 zł rocznie wypłacane przez 5 lat.
W 2019 roku Młody Rolnik skorzystał również z programu na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach wiejskich. Biznesplan zakładał założenie firmy w ramach pkd 77.32.Z – Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń. Na początku roku 2020 firma już zaczęła dobrze prosperować pomimo pandemii. Biznes okazał się strzałem w 10 ???? Gospodarstwo co miesiąc ma dodatkowe zyski z wynajmu maszyn.
„Dzięki doradcom z Europejskiej Grupy Doradczej i Twojego Doradcy Rolnego otrzymałem kompleksową, rzetelną pomoc na każdym etapie dotacji. Od pozyskania dotacji do jej rozliczenia, dzięki temu nie musiałem płacić kar pieniężnych do ARiMR. Moje gospodarstwo stało się nowoczesne, innowacyjne i ekonomicznie uzasadnione – serdecznie polecam Jan Drela”.
Korzyścią programu jest na pewno dywersyfikacja swoich przychodów oraz dodatkowe źródło dochodów, które jest generowane poza gospodarstwem.
Prowadzenie rolnika od początku do końca daje wymierne efekty. Zespół, który tworzę ma na celu doradzanie rolnikom od podstaw, dzięki temu rolnik czuje się bezpiecznie z nami. Tworzymy dokumentację na potrzeby inwestycji, programów rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych oraz innowacji w rolnictwie. Reprezentujemy rolników głównie na kontrolach certyfikujących rolnictwo ekologiczne przeprowadzanych przez jednostki certyfikujące rolników – mówi mgr inż. doradca rolny, doradca rolnośrodowiskowy, ekspert przyrodniczy, inspektor rolnictwa ekologicznego Małgorzata Stuła.
Nasi doradcy ds. funduszy unijnych pomogą określić ile punktów otrzyma gospodarstwo i rzetelnie oraz kompleksowo wykonają dokumentację w ramach poddziałania. Użyj formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej .
mgr inż. Małgorzata Stuła