We Wtorek 28.06.2022 roku odbyło się posiedzenie Rady Ministrów na którym to został przyjęty nowy projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Jak wynika z publikacji umieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – projekt ten dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt.
Opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt w założeniu ma zapewnić jednolite funkcjonowanie systemu identyfikacji oraz rejestracji zwierząt – jak napisano w uzasadnieniu nowo wprowadzony system ma odgrywać istotne ogniwo podczas zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt. W tym samym uzasadnieniu możemy przeczytać, że konsekwencją ustawy będzie kontynuowanie przez ARiMR zadań związanych z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń. Dodatkowo rozpocznie gromadzenie danych dot. Koniowatych – należy tu wspomnieć, że wydawanie dokumentów identyfikacyjnych poszczególnych ras koniowatych pozostaje w kompetencjach związków hodowców koni, dane te będą po prostu przekazywane do komputerowej bazy danych prowadzonej przez ARiMR. Dodatkowo nowy projekt ustawy wprowadza także rozpoczęcie gromadzenia danych o pozostałych grupach zwierząt tj. jeleniowatych, wielbłądowatych. Pod lupą znajdzie się również drób – rejestracja i identyfikacja zakładów drobiu jest wymagana przepisami unijnego rozporządzenia.
Nowy projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wprowadza także nowe rozwiązania, które umożliwią dostosowanie systemów informatycznych ARiMR do nowych zadań. Dotyczy to zapewnienia kompatybilności baz danych Systemów Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi systemami informatycznymi, które ściśle powiązane są z ochroną zdrowia zwierząt.
Nowy system identyfikacji i rejestracji zwierząt będzie dawał możliwość elektronicznego zgłaszania zdarzeń. Czytamy, że w 2026 roku zostanie wprowadzony obowiązek dokonywania zachodzących w gospodarstwie zdarzeń (dotyczących zwierząt) tylko i wyłącznie w postaci elektronicznej. Nie będzie obowiązku prowadzenia w gospodarstwie księgi rejestracji lub ewidencji w postaci papierowej. W uzasadnieniu MRiRW możemy przeczytać, że proponowane rozwiązanie zostanie prowadzone w życie z dniem 1 stycznia 2026 roku, tak by właściciele koniowatych oraz bydła, owiec, kóz i świń mieli możliwość zapoznania się z nowym prawem.
Nowe, proponowane rozwiązania prawne będą dotyczyły posiadaczy zwierząt, w gospodarstwach których znajduje się (według stanu na koniec stycznia 2021 r.) 333 781 stad bydła, 9 257 stad kóz, 9 794 stad owiec oraz 102 657 stad świń. Natomiast (wg stanu na 30.06.2021) ponad 105 tys. osób jest właścicielami ok. 324,7 tys. koni.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/nowe-zasady-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat–projekt-ustawy