Trwają konsultacje społeczne projektu Planu Strategicznego! Jak będzie wyglądała Wspólna Polityka Rolna 2021-2027? Sugestie zmian można zgłaszać za pomocą dostępnego na stronie MRIRW formularza, do 15 lutego.
Wspólna Polityka Rolna 2021-2027 nakłada na państwa członkowskie większą niż dotychczas odpowiedzialność. Każdy kraj musi oszacować jakie cele i działania są dla niego najbardziej priorytetowe, a potem zostanie rozliczony z efektów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt Planu Strategicznego realizacji Wspólnej Polityki Rolnej, z którym można zapoznać się na stronie rządowej. Pierwszy etap konsultacji społecznych, w których można zgłaszać własne propozycje zmian, potrwa do 15 lutego.
Wspólna Polityka Rolna 2021-2027 – 9 celów szczegółowych
- wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych i ich odporności w całej Unii w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego,
- zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności, w tym większe ukierunkowanie na badania naukowe, technologię i cyfryzację,
- poprawa pozycji rolników w łańcuchu wartości,
- przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, a także do zrównoważonej produkcji energii,
- wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajnego gospodarowania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba, powietrze,
- przyczynianie się do ochrony różnorodności biologicznej, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i krajobrazu,
- przyciąganie młodych rolników i ułatwianie rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich,
- promowanie zatrudnienia, wzrostu, włączenia społecznego i rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich, w tym biogospodarki i zrównoważonego leśnictwa,
- poprawa reakcji rolnictwa UE na potrzeby społeczne dotyczące żywności i zdrowia, w tym bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i zrównoważonej żywności, jak też dobrostanu zwierząt.
CEL PRZEKROJOWY: modernizacja sektora poprzez wspieranie i dzielenie się wiedzą, innowacjami i cyfryzacją w rolnictwie i obszarach wiejskich oraz zachęcanie do ich wykorzystywania.
Plan Strategiczny – Wspólna Polityka Rolna 2021-2027 – priorytetowe potrzeby Polski
Dochodowe rolnictwo
Jako jedną z pięciu najważniejszych potrzeb, Plan Strategiczny wyszczególnia działania mające na celu zwiększenie dochodowości rolnictwa. Obejmuje to wsparcie zarobków rolników poprzez m.in. płatności bezpośrednie oraz wsparcie dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Ważnym aspektem w zakresie pierwszego obszaru priorytetowych działań jest również zwiększanie konkurencyjności dzięki wprowadzaniu innowacji i automatyzacji, rozwój przetwórstwa i skracanie łańcuchów dostaw.
Reagowanie na zmiany klimatu
Wspólna Polityka Rolna kładzie nacisk na działania związane z ekologią, co znalazło odzwierciedlenie w Planie Strategicznym dla Polski. Środowisko naturalne to nieodłączny czynnik rolnictwa, dlatego tak ważne jest, aby reagować na zmiany klimatu. Wspierane będą m.in. praktyki zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi oraz ochrona bioróżnorodności.
Bezpieczna żywność – zdrowy konsument
Ważne jest, aby żywność była wytwarzana z zachowaniem podwyższonych standardów, przy zrównoważonym zastosowaniu antybiotyków, środków ochrony roślin i nawozów. Hodowle zwierzęce powinny przestrzegać wymogów dobrostanu zwierząt i stosować pasze rodzime. Należy także stale podnosić świadomość konsumentów, dlaczego warto kupować żywność pochodzącą z upraw ekologicznych.
Żywotne obszary wiejskie
Wspólna Polityka Rolna 2021-2027 ma na celu wsparcie rozwoju obszarów wiejskich, tworzenie miejsc pracy i rozwój usług na rzecz rolnictwa. Obszar ten obejmuje również rolnictwo społeczne, czyli agroturystykę, zagrody edukacyjne itp.
Wymiana wiedzy i innowacji
Ostatni z priorytetów jest strategią dla celu przekrojowego Wspólnej Polityki Rolnej. Najważniejsze założenia w Polsce to poprawa systemu wymiany wiedzy i innowacji, podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności rolników i innych mieszkańców oraz kompleksowe wsparcie doradcze dla rolników.
Od połowy grudnia 2020 do 15 lutego 2021 trwają konsultacje społeczne Projektu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2021-2027. Zachęcamy do zapoznania się z projektem przez stronę Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku. Dostępny jest tam również formularz, za pomocą którego można zgłosić własne propozycje zmian.
Nasi doradcy ds. funduszy unijnych pomogą określić ile punktów otrzyma gospodarstwo i rzetelnie oraz kompleksowo wykonają dokumentację w ramach poddziałania. Użyj formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej .
Zapraszamy na nasz fun page: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Doradca-Rolny-201254469971622
Warto również dołączyć do naszych grup: Dopłaty i Dotacje Rolnicze i Dopłaty rolnicze, gdzie uzyskasz wiedzę i porady na temat bieżących naborów.
Zespół TwojDoradcaRolny.pl
#dotacje dla rolnikow, #doradztwo rolnicze, #dotacje rolnicze, #rolnictwo ekologiczne, #modernizacja gospodarstw rolnych, #rolnictwo, #rolnik, #ziemia rolna #wspolnapolitykarolna #planstrategicznydlawpr
Źródło: gov.pl, Projekt Planu Strategicznego dla WPR