Wszelkiego rodzaju produkty biologiczne z roku na rok stają się coraz to bardziej popularne, dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie biopreparatów. Popularne biopreparaty stanowią obecnie mocną alternatywę dla konwencjonalnej ochrony naszych pól. Stanowią swojego rodzaju uzupełnienie nawożenia mineralnego.
Odpowiednie przechowywanie biopreparatów
Biopreparaty analogicznie jak inne chemiczne środki używane w rolnictwie stanowią integralną część prowadzonej przez nas produkcji. Ich sposób przechowywania w głównej mierze wpływa chociażby na poziom ich skuteczności. W przypadku przechowywania w/w biopreparatów najważniejszą rolę w przechowywaniu odgrywa oczywiście temperatura panująca w magazynie. W odróżnieniu od innych produktów chemicznych temperatura panująca w magazynie może się różnić, jej minimalne i maksymalne wartości stanowią kwestie indywidualne – każdy produkt może mieć nieco inne wymagania co do temperatury przechowywania.
Trochę jak u pestycydów
Analogicznie jak w przypadku konwencjonalnych preparatów stosowanych w rolnictwie, biopreparaty powinny być przechowywane wedle wszechobecnie panujących podstawowych zasad. O jakich zasadach mowa? Oczywiście odpowiednia temperatura, dobrze działająca wentylacja, składowanie tylko w oryginalnym opakowaniu. Tak jak w przypadku środków dolistnych, czy pestycydów biopreparaty przechowujemy z dala od pasz, oraz produktów spożywczych. Dodatkowo środki te, absolutnie nie powinny mieć styczności z wilgocią. Oprócz podstawowych zagadnień związanych ze sposobem przechowywania w/w środków istnieje szereg indywidualnie dobieranych norm, które należy spełnić, a które zależą od samego produktu. Skąd te różnice? Chociażby z technologii produkcji danego preparatu i formy w jakiej mikroorganizmy zawarte są w produkcje.
Różne temperatury
Niektóre biopreparaty mają znacznie inne wymagania termiczne niż ta konwencjonalna chemia. Informacje o chociażby minimalnych i maksymalnych temperaturowych znajdują się na etykietach produktu. Są na rynku np. preparaty, które powinny być przechowywane w maksymalnej temperaturze 4ºC, czyli de facto w lodówce. Na części biopreparatów znajdziemy z kolei informację, że przechowywanie musi odbywać się w temperaturze nie mniejszej niż 5 ºC i maksymalnej 40 ºC. Dlatego niezwykle ważne jest każdorazowe sprawdzenie etykiety przed zastosowaniem danego biopreparatu.
Jeśli chodzi o zarejestrowane biopreparaty to zawsze znajdziemy przy nich etykietę oraz stosowne informacje dotyczące bezpiecznego składowania. W dużej mierze pokrywają się one z powszechnie panującymi warunkami dotyczącymi składowania konwencjonalnych produktów ochronnych czy nawozów dolistnych. Często jednak pojawiają się inne wskazania temperaturowe i na ten element musimy zwracać uwagę.