Zastanawiasz się jak zdobyć pieniądze na zakup nowych maszyn i gruntów? Zwróć się do Doradcy Rolniczego, który pomoże Ci wnioskować o dofinansowanie unijne w ramach programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.
Program dotacji unijnej zakłada pomoc w wysokości bezzwrotnj premii w kwocie 60 tys. zł na prowadzoną działalność rolniczą lub modernizację w zakresie przetwarzania produktów rolnictwa i przygotowania do ich sprzedaży. Sprawdź 7 najważniejszych wymogów jakie powinieneś spełnić i skontaktuj się z nami w celu dopełnienia formalności.
1. Posiadasz co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość
Ubiegający się o dofinansowanie „Restrukturyzacja małych gospodarstw” powinien być posiadaczem, samoistnym lub zależnym, gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych.
2. Wielkość ekonomiczna twojego gospodarstwa jest mniejsza niż 13 tys. euro
Inwestycja ma docelowo doprowadzić do wzrostu wartości ekonomicznej gospodarstwa do co najmniej 10 tys. euro i o co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej, w szczególności w wyniku zmiany rodzaju prowadzonej produkcji rolnej.
3. Jesteś pełnoletni i co najmniej 25% swoich dochodów lub przychodów uzyskujesz z działalności rolniczej
Wniosek może złożyć osoba ubezpieczona w KRUS, jak i w ZUS. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie, pod warunkiem, że dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 25% wszystkich dochodów lub przychodów.
4. Prowadzisz produkcję roślinną lub zwierzęcą
Rolnik powinien prowadzić w posiadanym gospodarstwie działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej w celach zarobkowych, osobiście i na własny rachunek. Program nie uwzględnia jednak chowu i hodowli ryb.
5. Działania, które wykluczają otrzymanie dotacji Restrukturyzacja małych gospodarstw
O pomoc nie mogą ubiegać się osoby, którym wypłacono pomoc finansową z programów wsparcia: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2013-2020 oraz „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.
6. Musisz uzyskać co najmniej 7 punktów
Kolejność przysługiwania pomocy „Restrukturyzacja małych gospodarstw” zależy od sumy uzyskanych punktów, przyznawanych wg następujących kryteriów:
- rodzaj planowanej produkcji – 1-3 punktów,
- kompleksowość biznesplanu – 0,25 – 7 punktów,
- wpływ na realizację celów przekrojowych – 1 – 10 punktów,
- docelowa wartość ekonomiczna gospodarstwa:
- powyżej 20 tys. euro – 5 pkt,
- 16 – 20 tys. euro – 4 pkt,
- 12 – 16 tys. euro – 2 pkt,
- wiek wnioskodawcy – jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca ma nie więcej niż 40 lat – 1 punkt,
- zmiana kierunku produkcji – 2 punkty,
- podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika oraz nie prowadzenie działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy – 2 punkty.
Nasi doradcy ds. funduszy unijnych pomogą określić ile punktów otrzyma gospodarstwo i rzetelnie oraz kompleksowo wykonają dokumentację w ramach poddziałania „Restrukturyzacja Małych Gospodarstw ”. Pomagamy rolnikom od napisania biznesplanów z załącznikami do rozliczenia projektów związanych z celem. Użyj formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej .
Zapraszamy na nasz fun page: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Doradca-Rolny-201254469971622
Zespół TwojDoradcaRolny.pl
#restrukturyzacja_małych_gospodarstw, #dorada_rolny, #konsultant_rolny, #rolnictwo, #dopłaty, #dotacje
Źródło: arimr.gov.pl , minrol.gov.pl