Restrukturyzacja małych gospodarstw to 60 tys. zł na inwestycje obejmujące m.in. zakup nowych maszyn, budowę oraz zakup gruntów. Twój Doradca Rolniczy pomoże Ci uzyskać pieniądze na rozwój przetwarzania produktów rolnych i przygotowania do ich sprzedaży. Sprawdź 6 sposobów, na które możesz wykorzystać dotację.
Program „Restrukturyzacja małych gospodarstw” wspomaga gospodarstwa o obszarze powyżej 1 ha, których wielkość ekonomiczna nie przekracza 13 tys. euro. Dotację dla rolników mogą uzyskać osoby pełnoletnie, których 25% przychodów lub dochodów pochodzi z prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Premia wypłacana jest w dwóch ratach:
– I rata – 80 % całkowitej wartości pomocy, wniosek o płatność I raty składa się w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu dofinansowania,
– II rata – 20 % całkowitej wartości pomocy, wniosek o płatność II raty składa się po realizacji biznesplanu, jednak nie później niż po upływie 3 lat od dnia wypłaty I raty i nie później niż do dnia 31 sierpnia 2023 r.
Inwestycje objęte programem Restrukturyzacja małych gospodarstw
Premia przyznawana jest na operacje obejmujące restrukturyzację gospodarstwa w zakresie produkcji żywnościowej lub nie żywnościowej produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80% otrzymanej premii należy wydać na inwestycje w środki trwałe.
Środki trwałe:
- budowa, przebudowę, remont budynków lub budowli, zakup nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia,
- zakup gruntów,
- zakup stada podstawowego zwierząt,
- zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych efektywnie dłużej niż 5 lat.
Inwestycje w środki trwałe nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Inwestycja budowlana, może być uwzględniona, jeżeli będzie położona na gruntach stanowiących własność wnioskodawcy lub beneficjenta, przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.
Operacje:
- udział w szkoleniach,
- korzystaniu z usług doradczych,
- udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych,
- realizacja innych działań niezbędnych do przeprowadzenia restrukturyzacji gospodarstwa.
Inwestycja, na którą zostanie przyznana dopłata „Restrukturyzacja małych gospodarstw” ma mieć na celu poprawę konkurencyjności i zwiększenie rentowności gospodarstwa oraz doprowadzić do wzrostu wartości ekonomicznej gospodarstwa do co najmniej 10 tys. euro i o co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej, w szczególności w wyniku zmiany rodzaju prowadzonej produkcji rolnej.
Nasi doradcy ds. funduszy unijnych pomogą określić ile punktów otrzyma gospodarstwo i rzetelnie oraz komplksowo wykonają dokumentację w ramach poddziałania „ Restrukturyzacja Małych Gospodarstw ”. Pomagamy rolnikom od napisania biznesplanów z załącznikami do rozliczenia projektów związanych z celem. Użyj formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej .
Zapraszamy na nasz fun page: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Doradca-Rolny-201254469971622
Zespół TwojDoradcaRolny.pl
#restrukturyzacja_małych_gospodarstw, #dorada_rolny, #konsultant_rolny, #rolnictwo, #dopłaty, #dotacje
Źródło: arimr.gov.pl , minrol.gov.pl
2 thoughts on “Restrukturyzacja małych gospodarstw – 8 inwestycji, które możesz zrealizować”
Dzień dobry mam takie pytanie czy w tym roku 2023 będzie wsparcie na małe gospodarstwa?
Dzień dobry, na ten moment w harmonogramie udostępnionym na stronie internetowej ARiMR nie ma wzmianki o pomocy dla małych gospodarstw. Jak tylko będzie coś wiadomo, na pewno przekażemy taką informację.