Rolnictwo ekologiczne to 72,3 mln ha upraw na całym świecie i globalny rynek produktów żywności wart ponad 100 bilionów euro. Zobacz najnowszy raport z badań The World of Organic Agriculture.
Rolnictwo ekologiczne to instrument zrównoważonego rozwoju. Chroni środowisko, wpływa na zachowanie bioróżnorodności i przeciwdziała zmianom klimatu. Jednocześnie odpowiada na też na potrzeby konsumentów, którzy kupują coraz bardziej świadomie i chcą żywności bezpiecznej i zdrowej. Europejska strategia „Od Pola do stołu” stawia za cel, aby do 2030 roku 25% upraw było użytkowanych w sposób ekologiczny.
Raport z badań The World Of Organic Agriculture ukazuje jak wygląda rolnictwo ekologiczne na świecie. Jest on wydawany co roku, a najnowsze dane zostały udostępnione w drugiej połowie lutego. Bieżące wydanie omawia stan z 2019 roku. Wówczas rolnictwo ekologiczne było praktykowane w 187 krajach.
1. Powierzchnia gruntów ekologicznych
Na całym świecie, w 2019 roku, 72,3 miliony hektarów ziemi było uprawianych organicznie, co stanowi 1,5% wszystkich upraw. To o 1,1 mln ha i 1,6% więcej niż w roku poprzednim. Największe obszary gruntów ekologicznych znajdowały się w Australii (35,7 mln ha), Argentynie (3,7 mln ha) i Hiszpanii (2,4 mln ha).
2. Rodzaje upraw
Ponad 2/3 gruntów ekologicznych to pastwiska zajmujące niecałe 48,9 mln ha. Ziemia uprawna pokrywa natomiast 13,1 mln ha, czyli 18%, a 4,7 mln ha to uprawy stałe. Wśród najczęściej kultywowanych roślin znajdują się zboża, zielonka, nasiona oleiste, suche nasiona roślin strączkowych oraz uprawy tekstylne.
3. Rynek produktów ekologicznych
Globalny rynek żywności ekologicznej przekroczył 100 bilionów euro. Największą wartość ma rynek w Stanach Zjednoczonych (42%), Unii Europejskiej (39%) oraz Chinach (8%). Konsumpcja jest najbardziej rozwinięta w Danii – 344 euro na osobę, Szwajcarii – 338 euro/os. i Luksemburgu – 265 euro/os.
4. Import do Unii Europejskiej
W 2019 roku 3,2 miliony ton ekologicznej żywności było importowane do Unii Europejskiej. Najwięcej tych produktów sprowadzała Holandia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Przeważającą część importowanej żywności to owoce tropikalne. Najwięcej żywności ekologicznej dostarczyły do Unii Europejskiej: Chiny, Ukraina, Republika Dominikańska oraz Ekwador.
5. Rolnictwo ekologiczne w Polsce
Polska zajmuje 18 miejsce pod względem obszarów ziemi ekologicznej (507 637 ha). W stosunku do roku 2018 powierzchnia gruntów uprawianych organicznie wzrosła o 4,7%. Rolnictwo ekologiczne stanowi 3,5% wszystkich upraw w Polsce.
Udział sprzedaży produktów ekologicznych w rynku żywności to 0,6%. Natomiast konsumpcja na jedną osobę wynosi 8 euro.
6. Rolnictwo ekologiczne – dopłaty
Ty również możesz przyczynić się do zmiany na lepsze! Już w marcu ruszają nabory na dopłaty, dzięki którym zwiększysz dochody swojego gospodarstwa i będziesz mógł stosować praktyki przyjazne środowisku. Płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, to pięcioletnie zobowiązanie mające na celu m.in. zachowanie bioróżnorodności, poprzez ochronę naturalnych siedlisk zagrożonych gatunków. Działanie „rolnictwo ekologiczne” to wsparcie, które wesprze Cię przy przekształceniu gospodarstwa na wymogi obowiązujące dla upraw ekologicznych. Właściciele lasu będą mogli ubiegać się o premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową. Pomoc finansową będą mogli uzyskać również rolnicy, których gospodarstwa położone są na obszarach ONW.
Na rozwój rolnictwa ekologicznego wpływa wiele czynników gospodarczych i społecznych. Pandemia Covid-19 z pewnością również odciśnie swoje piętno w tym sektorze. Konsumenci już teraz zaczynają doceniać żywność ekologiczną, jako bezpieczną i pomocną w zachowaniu dobrej odporności. Uprawy ekologiczne mają szansę stać się bardziej powszechne również ze względu na pomoc i strategie podejmowane przez Unię Europejską. Miejmy nadzieję, że rolnictwo ekologiczne zachowa wzrostową tendencję i będzie się stale rozwijać, z korzyścią dla naszej planety i zdrowia.
Twój Doradca Rolny to zespół wykwalifikowanych doradców, którzy pomogą Ci zwiększyć dopłaty do gruntów i uzyskać dofinansowania unijne dla rolników. Skontaktuj się z nami i dowiedz się jakie dopłaty i dotacje dla rolników możesz uzyskać. Wypełnij formularz kontaktowy i uzyskaj darmową konsultację!
ŹRÓDŁO: https://www.organic-world.net/index/news-organic-world/article/1749.html
#rolnictwoekologiczne #ekologia #theworldoforganicagriculture #dotacjedlarolnikow #doplatydlarolnikow #rolnik #rolnictwo #doradztworolnicze #doplatydoziemi #platnoscirolnosrodowiskowoklimatyczne #platnoscinaobszarachONW #zalesienie #premianazalesienie #premiapielegnacyjna #rynekzywnosciekologicznej