Świąteczny czas który został ustanowiony na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa trwa dwanaście dni – od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli. Uroczystość objawienia Pańskiego to najstarsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia ono objawienie się światu Boga w postaci narodzonego w Betlejem Jezusa Chrystusa. Według ewangelisty, w stronę miejsca narodzin Jezusa podążali mędrcy ze Wschodu, w darze ofiarując Mu złoto, kadzidło oraz mirrę. W tradycji mędrcy Ci znani są jako: Kacper, Melchior i Baltazar.
Święto Trzech króli kiedyś
W początkach chrześcijaństwa właśnie 6 stycznia obchodzono Boże Narodzenie jako jedno wielkie święto Objawienia. Dopiero w drugiej połowie IV wieku w Kościele katolickim wprowadzone zostały dwa odrębne święta: Boże Narodzenie oraz Trzech Króli. W kościele katolickim uroczystości Trzech Króli zamykają okres Bożego Narodzenia.
Niegdyś w polskich obyczajach Święto Trzech Króli zamykało bardzo szczodry i świąteczny czas. Bowiem był to ostatni z dwunastu szczodrych dni i wieczorów. To właśnie tego dnia święciło się kredę, złoto i mirrę. Był to również czas odwiedzin, poczęstunków i wręczania sobie upominków. Tradycja wręczania sobie prezentów dotyczyła głównie zamożnych rodzin. Natomiast we wszystkich domach na wsi i w mieście rozdawano dzieciom czerwone jabłka i orzechy – wierzono powiem, że miały one zapewniać rumieńce na twarzy oraz zdrowe i mocne zęby.
Na początku chrześcijaństwa powszechnie praktykowanym zwyczajem z okazji Święta Objawienia Pańskiego było wystawianie jasełek, które opowiadały o narodzinach Jezusa w Betlejem, pokłonie Trzech Króli i pasterzy, spisku Herolda i jego niechlubnej śmierci. Historia jasełek związana jest mocno z tradycją Kościoła chrześcijańskiego, gdzie w świątyniach odtwarzano opowieść o narodzinach Chrystusa. W okresie średniowiecza jasełka z kolei były bliższe misteriom religijnym niż ludowemu teatrowi świeckiemu. Dopiero z czasem zostały przetworzone przez ludową tradycję i stopniowo ulegały ześwięcczeniu.
Trzech Króli dziś
Święto Objawienia Pańskiego w Polsce ma wielowiekową tradycję. Od lat obchodzone było bardzo uroczyście. Zarówno za czasów monrachii jak i po odzyskaniu niepodległości. W czasach II Rzeczypospolitej dzień Trzech Króli obchodzony był zarówno jako święto Państwowe jak i Kościelne. Stanowiło ono również dzień wolny od pracy. Status państwowy i katolicki święto to utrzymało nawet w czasach stalinizmu. Dopiero w latach panowania I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki uległo ono kasacji.
Potrzebę powrotu święta uzasadniono wielowiekową tradycją i chęcią likwidacji skutków komunistycznych represji wymierzonych w Kościół. Dopiero 24 września 2010r. Sejm uchwalił ustawę – o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która ponownie ustanowiła Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. W ten sposób po raz pierwszy po blisko półwiecznej przerwie wierni mogli bez przeszkód uczestniczyć w obchodach święta. Tradycją stały się organizowane w wielu miejscowościach orszaki Trzech Króli – uliczne jasełka nawiązujące do wielowiekowego zwyczaju kolędowania bożonarodzeniowego.
Źródło: