Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Europejską Grupę Doradczą Sp. z o.o.
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”
poddziałanie 1.1. „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
W marcu br. Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o realizuje kolejny etap szkoleń dla rolników z województwa lubuskiego. Od 20 marca szkolimy wszystkich zainteresowanych z zakresu Rolnictwa ekologicznego oraz Zarządzania, organizacji i planowania pracy w gospodarstwie rolnym, w tym wykorzystanie technik komputerowych.
Grupę docelową naszych szkoleń stanowią: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
W ramach dwudniowych szkoleń – z zakresu Rolnictwa ekologicznego wszyscy zainteresowani tematem oprócz wiedzy teoretycznej zyskują również wiedzę praktyczną. Nasi rolnicy uczestniczą w wyjazdach studyjnych w dwóch gospodarstwach ekologicznych. Pierwsze gospodarstwo – typowo roślinne zlokalizowane jest w Ciepielowie. Podczas wizyty w gospodarstwie uczestnicy mają okazję zapoznać się ze stosowaną agrotechniką oraz zarządzaniem. Podczas spotkania w gospodarstwie, każdy z uczestników szkolenia może znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania dotyczące produkcji ekologicznej. Ze strony uczestników nie brakowało pytań o sposoby radzenia sobie z presją chorób i szkodników, opłacalności prowadzonej produkcji. Podczas wizyty w gospodarstwie każdy z uczestników zapewnioną miał przerwę kawową. Po zakończeniu wizyty w gospodarstwie, grupa szkoleniowa udała się autokarem do drugiego gospodarstwa zlokalizowanego niespełna 40 km dalej, w Łazie.
Drugie odwiedzane przez Nas gospodarstwo zlokalizowane jest w gminie Zabór. Gospodarstwo ekologiczne specjalizujące się w ekologicznej produkcji winogron. Winnica Pana Krzysztofa zlokalizowana jest w przepięknej, słonecznej okolicy. Pierwszym punktem spotkania w winnicy była wycieczka na pole i zapoznanie się z metodami agrotechnicznymi stosowanymi w gospodarstwie. Prowadzący warsztaty szczegółowo omówił problemy z jakimi boryka się podczas produkcji winogron metodami ekologicznymi. Nie brakowało pytań o nawadnianie na stoku, o choroby i szkodniki, a także o podstawowe informacje dotyczące uprawy winogrona. W kolejnej części warsztatów uczestnicy udali się do budynku w którym odbywa się główna część produkcji wina. Prowadzący szkolenia szczegółowo omówił każdą z maszyn. W dalszej części spotkania, uczestnicy mogli dowiedzieć się o możliwości stosowania nawozów w gospodarstwie ekologicznym. Prowadzący szkolenia na własnym przykładzie podał środki które mogą być stosowane w produkcji ekologicznej. Dodatkowo przedstawił problematykę dotyczącą kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej. Zaznaczył, że szeroko pojęte przetwórstwo jest ciężką pracą, jednocześnie bardzo satysfakcjonującą. W trakcie warsztatów rolnicy zapoznali się również z dokumentami dotyczącymi certyfikacji. W trakcie warsztatów również została zorganizowana przerwa kawowa. Po zakończeniu spotkania, wszyscy uczestnicy szkolenia udali się autokarem do hotelu Nadodrzański Dwór, gdzie przygotowany został obiad.