Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w dniach od 17 listopada do 30 grudnia 2022 przeprowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” PROW 2014-2020.
Tworzenie grup producentów rolnych – kto może składać wnioski?
- grupa producentów rolnych uznana od dnia 1 grudnia 2021 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 395),w skład której wchodzą wyłącznie osoby fizyczne, prowadzące działalność jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo;
- organizacja producentów uznana na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. о organizacji niektórych rynków rolnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 185) albo 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 381),
Pomocy finansowej nie mogą otrzymać producenci drobiu, wyrobu z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.
Pomoc jest realizowana:
- w formie rocznych płatności;
- przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych/ organizacji producentów;
- stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy producentów rolnych/ organizacji producentów ze sprzedaży produktów lub grup produktów, wytworzonych w gospodarstwach rolnych jej członków oraz ze sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wyprodukowanych przez jego członków i sprzedanych kupującym niebędącym:
- członkami beneficjenta,
- współmałżonkiem członka beneficjenta,
- podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo* w sposób bezpośredni lub pośredni z członkiem beneficjenta lub jego współmałżonkiem.
Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości udokumentowanych rocznych przychodów netto grupy producentów rolnych / organizacji producentów ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa albo organizacja została uznana, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach i sprzedanych odbiorcom niebędącym: członkami beneficjenta, współmałżonkiem członka beneficjenta, podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo w sposób bezpośredni lub pośredni z członkiem beneficjenta lub jego współmałżonkiem.
Wysokość pomocy finansowej wynosi odpowiednio:
- po pierwszym roku prowadzenia działalności – 10 %,
- po drugim roku prowadzenia działalności – 9 %,
- po trzecim roku prowadzenia działalności – 8 %,
- po czwartym roku prowadzenia działalności – 7 %,
- po piątym roku prowadzenia działalności – 6 %.
Maksymalny limit pomocy wynosi 100 000 euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy.
Wypłata ostatniej raty wsparcia nastąpi po potwierdzeniu przez ARiMR prawidłowej realizacji planu biznesowego.
O kolejności przysługiwania będzie decydowała suma uzyskanych punktów, minimalna liczba punktów uprawniająca do ubiegania się o wsparcie wynosi 3.
Dokumenty można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę. Można je również przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej, a także w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP.
Źródło