Walentynki jak co roku przypadają 14 dnia lutego. To „święto” miłości celebrowane jest na całym świecie. Wszechobecne pluszaki, serduszka czekoladowe, róże wprowadzają pary w romantyczny nastrój. Historia pokazuje jednak, że kiedyś święto to wyglądało zupełnie inaczej. Jaka jest historia święta? Jak je obchodzono? Jak obchodzi się je w krajach Europy? Te i inne informacje znaleźć można w dalszej części artykułu.
Walentynki – geneza powstania
Wbrew pozorom, i wszechobecnie panującym poglądom święto zakochanych wcale nie wywodzi się z Ameryki, choć w rzeczywistości tam obchodzone jest zdecydowanie najhuczniej.
Święto zakochanych ma swój początek w czasach starożytnego Rzymu. To właśnie w tym dniu czczono rzymską boginię miłosnych doznań – Junonę, a także Fauna – boga przyrody. Luperkalia bo taką nazwę nosiło to święto w czasach pogańskich obchodzone były aż do V stulecia. Dopiero papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym obchodzonym na cześć Świętego Walentego – patrona zakochanych, oraz chorych na padaczkę.
Historia głosi, że panujący w III wieku cesarz Klaudiusz II Gocki zabraniał mężczyznom zawierania związków małżeńskich. W ten sposób chciał ich przekonać do uczestnictwa w wojnach. Potajemnie ślubów udzielać miał ich Walenty, za co został schwytany i skazany na egzekucję. Właśnie 14 dnia lutego został stracony. Jeszcze przed swoją śmiercią zakochał się w niewidomej córce strażnika, a siła jego miłości miała przywrócić dziewczynie wzrok.
Od kiedy obchodzimy Walentynki w Polsce?
Wbrew pozorom, historia walentynek w naszym kraju nie jest zbyt długa. Święto zakochanych obchodzone jest w Polsce od 90 lat XX wieku. Początkowo, w latach PRL-u Polacy nie byli tak chętni do przyjmowania zachodnich zwyczajów, jednak z biegiem czasu święto zakochanych stało się jednym z naszych ulubionych świąt.
W Polsce, walentynki stały się symbolem obdarowywania drugiej połówki upominkami, kartkami walentynkowymi. 14 dzień lutego okazał się także idealną okazją do organizowania wszelakich imprez kulturowych, wyjść z domu chociażby do ulubionej kawiarni, czy restauracji.
Tradycje walentynkowe
Ze świętem zakochanych wiąże się wiele tradycji walentynkowych. Oto niektóre z nich:
- Wieszanie kłódek na mostach – kłódka z wyrytymi inicjałami zakochanych zawieszona na moście ma pomóc w utrzymaniu silnej miłości. Ta tradycja praktykowana jest głównie we Wrocławiu
- Kartka walentynkowa lub list miłosny – przyjęło się, że formą wyznawania uczuć w dzień zakochanych jest właśnie kartka miłosna. Według tradycji podpisuje się ją „Twój Walenty” lub „Twoja Walentynka”. Znakomitym rozwiązaniem jest także list miłosny, bardziej formalny, liczący szczere słowa płynące z głębi serca. Niegdyś kartki i listy walentynkowe były wysyłane pocztą, dziś po kryjomu wkłada się takie wyznania w rzeczy partnera/partnerki.
- Kolacja przy świecach – jeden z najbardziej popularnych sposobów świętowania.
Najpopularniejsze prezenty walentynkowe
- czekoladki
- kwiaty
- biżuteria
- wspólne wyjście np. do kina czy SPA
Zwyczaje walentynkowe na świecie
- W Japonii walentynki stanowią świętem panów – tego dnia mężczyźni są rozpieszczani przez płeć piękną
- W Estonii 14 lutego nie jest świętem miłości. Tego dnia Estonia obchodzi święto przyjaźni. Estończycy w walentynki sprawiają prezenty swoim przyjaciołom-nie partnerom
- Z kolei w Walii święto miłości obchodzi się 25 stycznia. W tym dniu Walijczycy wręczają swoim ukochanym łyżki zdobione najczęściej miłosnymi symbolami
- W chinach osoby, które poszukują miłości idą 14 lutego do świątyni, by prosić figurkę swata o poznanie wyjątkowego człowieka
- W Niemczech na kartkach walentynkowych i podarunkach pojawia się świnia – która jest symbolem dobrobytu.
- W Rzymie 14 lutego ludzie udają się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin, gdzie modląc się proszą o miłość lub za nią dziękują.
Źródło: