Zyskaj nawet do 500 tys. zł w programie: „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Wnioski można składać od 26 października do 24 grudnia 2020 roku. Sprawdź jakie wymogi musisz spełnić i skontaktuj się z naszym Doradcą Rolniczym w celu dokonania formalności.
Dzięki dotacji „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” rolnik jest w stanie przeprowadzić modernizację lub budowę zakładu przetwórstwa produktów rolnych oraz pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków i gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych. Program nie jest finansowany z udziałem innych środków publicznych. Otrzymać można maksymalnie 500 tys. zł będących wartością do 50% kosztów kwalifikowalnych. Oto wymagania, które należy spełnić, aby kwalifikować się do pomocy:
Kto może skorzystać z dofinansowania na wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych?
- rolnik będący osobą fizyczną, domownik lub małżonek rolnika, jeżeli:
- podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników KRUS w pełnym zakresie,
- rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych,
- rolnik będący osobą fizyczną lub jego małżonek, jeżeli:
- podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników KRUS z mocy ustawy w pełnym zakresie;
- wykonuje lub podejmuje wykonywanie działalności w zakresie przetwarzania i zbywania przetworzonych produktów rolnych w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Pomoc „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” może zostać przyznana pod warunkiem, że wnioskodawca jest zdolny do zrealizowania operacji, osiągnięcia i zachowania celów oraz ma nadany numer identyfikacyjny EP.
- Jak wygląda proces wnioskowania?
Wniosek o dofinansowanie unijne dla rolników „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” wraz z załącznikami w wersji papierowej, składa się w terminie trwania naboru, we właściwym dla miejsca realizacji operacji oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym roku dokumenty można składać od dnia 26 października do 24 grudnia. Istnieją dwa sposoby aplikacji: złożenie osobiście lub przez upoważnioną do tego osobę w biurze podawczym oddziału regionalnego ARiMR albo wysłanie przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce wyznaczonego operatora. Zachęcamy do skorzystania z usługi naszego konsultanta rolniczego, który ułatwi proces wnioskowania i posłuży fachowym doradztwem.
W danym naborze można złożyć jeden wniosek na konkretny podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.
- Zasady punktacji:
O kolejności przysługiwania pomocy „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji:
- złożenie wniosku przez osobę, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat – 3 punkty,
- innowacyjność operacji – 5 punktów,
- wpływ na ochronę środowiska lub przeciwdziałanie zmianom klimatu – 5 punktów,
- uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości w zakresie objętym operacją – 3 punkty,
- realizację inwestycji w gminach o wysokim bezrobociu (maksymalnie 4 punkty),
- realizację operacji przez rolników podejmujących prowadzenie działalności gospodarczej w wybranych sektorach (wskazanych w rozporządzeniu) – 2 punkty,
- realizację inwestycji w zakresie przetwarzania i zbywania przetworzonych produktów rolnych w ramach RHD, wskazanych w załączniku nr 1 w lp. 1–18, lp. 23–110, lp. 121–122, załączniku nr 2 w lp. 1–7 i lp. 12, załączniku nr 3 w lp. 1 i 2 oraz załączniku nr 4 w lp. 1 i 2 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania – 2 punkty.
Agencja nie przyznaje pomocy gdy wniosek uzyskał mniej niż 4 punkty.
- Wyniki naboru
W ciągu 90 dni od dnia zakończenia terminu składania wniosków o przyznanie dopłat dla rolników, na stronie internetowej ARiMR publikowana jest informacja o kolejności przysługiwania pomocy (osobno w województwie mazowieckim i łącznie w pozostałych województwach).
- Etapy i czas realizacji programu:
Od dnia podpisania umowy beneficjent ma określony czas na realizację operacji, który wynosi:
• przy inwestycjach jednoetapowych – 24 miesiące,
• przy inwestycjach dwu i czteroetapowych – 36 miesięcy,
• przy inwestycjach polegających na nabyciu rzeczy będących przedmiotem leasingu – 60 miesięcy.
W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wydłużenia powyższych terminów o 6 miesięcy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r.
Po zakończeniu realizacji inwestycji, beneficjent składa wniosek o płatność wraz z załącznikami, którego formularz udostępniony jest na stronie Agencji.
Jeśli wymagają tego przepisy obowiązującego prawa, wszystkie maszyny, urządzenia, infrastruktura i wyposażenie zakupione w ramach operacji powinny być zamontowane, uruchomione i sprawne. Obiekty budowlane – odebrane i dopuszczone do użytkowania.
Przez okres pięciu lat od dnia wypłaty kwoty końcowej beneficjent jest zobowiązany do przestrzegania zobowiązań określonych w umowie o przyznaniu pomocy. Nieprzestrzeganie postanowień skutkować może nałożeniem kar finansowych.
Nasz doradca rolniczy pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” , dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na otrzymanie dotacji unijnej dla rolników. Wypełnij formularz kontaktowy i zapewnij sobie fachową pomoc wykwalifikowanego zespołu.
Prowadzimy pełen zakres usług związanych z przeprowadzeniem wnioskowania w sprawie dopłat unijnych dla rolników. Nasi Doradcy Rolniczy to wykwalifikowany zespół o profesjonalnej wiedzy i długoletnim doświadczeniu. Możesz zaufać, że dobierzemy najlepszy program dla Twojego gospodarstwa. Zwróć się o pomoc w sprawie dotacji na przetwórstwo.
Zapraszamy na nasz fun page: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Doradca-Rolny-201254469971622
Zespół TwojDoradcaRolny.pl
#rolniczy_handel_detaliczny, #przetwórstwo, #dorada_rolny, #konsultant_rolny, #rolnictwo, #dopłaty, #dotacje
Źródło: arimr.gov.pl , minrol.gov.pl