Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Europejską Grupę Doradczą Sp. z o.o.
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”
poddziałanie 1.1. „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
W lutym 2023 roku w województwie śląskim odbyły się pierwsze szkolenia pt: „Zarządzanie, organizacja i planowanie pracy w gospodarstwie rolnym, w tym wykorzystanie technik komputerowych”. Szkolenia realizowane były w ramach poddziałania 1.1 „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zarządzanie, organizacja i planowanie pracy dla rolników z województwa śląskiego
Rolnictwo i wszystko co z nim związane należy do głównych działów gospodarki, zaraz obok przemysłu i usług. Jego głównym celem jest produkcja żywności, a prowadzenie działalności rolniczej w głównej mierze odbywa się na terenach wiejskich wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Działalność rolnicza należy do jednych z najcięższych działalności, a jej powodzenie uzależnione jest między innymi od trzech głównych czynników przyrodniczych tj. rzeźby terenu, jakości gleby oraz klimatu. Rolnik prowadzący działalność rolniczą musi być przygotowany na radykalne decyzje mające wpływ na poziom uzyskanych plonów w gospodarstwie
Uczestnictwo rolnika w produkcji rolnej nie polega tylko i wyłącznie na pełnieniu funkcji fizycznej. To właśnie rolnik pełni funkcję głównego organizatora i zarządcy własnego gospodarstwa. Nowoczesne rolnictwo to nie tylko maszyny i urządzenia, ale także możliwie skuteczne zarządzanie gospodarstwem rolnym. Prawidłowe decyzje podejmowane w trakcie zarządzania gospodarstwem rolnym możliwe są na podstawie rzetelnych i aktualnych informacji. Oczywistym jest, że posiadane informacje w dużej mierze zależą od wielkości gospodarstwa, ale również od poziomu wiedzy i wykształcenia zawodowego rolnika. Prawidłowe zarządzanie gospodarstwem to nie tylko ołówek i kartka, to także systemy komputerowe, które pomagają w codziennym podejmowaniu decyzji.
Teoria ale i praktyka
W ramach bezpłatnych szkoleń pt. : „Zarządzanie, organizacja i planowanie pracy w gospodarstwie rolnym, w tym wykorzystanie technik komputerowych” wszyscy uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z chociażby z programami ułatwiającymi zarządzanie w gospodarstwie rolnym. Bardzo szczegółowo omówione zostały zagadnienia związane z kalkulacjami rolniczymi, bilansem majątkowym, przepływami finansowymi, a także zarządzaniem ryzykiem w gospodarstwie rolnym. Podczas bezpłatnych szkoleń uczestnicy mieli także okazję rozwiązywać praktyczne zadania dotyczące kalkulacji rolniczych, nadwyżki bezpośredniej oraz dochodu z gospodarstwa rolnego.
Szkolenia przeprowadzone były przy pomocy sprzętu komputerowego, który został zapewniony przez Europejską Grupę Doradczą sp. z o.o. Każdy z uczestników miał zapewniony laptop, na którym rozwiązywane były zadania obliczeniowe.
Podczas szkoleń, uczestnicy mieli zapewnione przerwy kawowe, a także obiad. Dla chętnych osób firma zwracała również koszty dojazdu na szkolenie.