Wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” będzie można składać już od 30 września. Nabór potrwa do 31 października 2022r. Na pomoc w ramach tego działania przewidziane zostało ponad 108 mln euro.
Zarządzanie ryzykiem – beneficjent działania
W ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” beneficjentami tego działania są zarówno hodowcy drobiu jak i bydła, a także trzody chlewnej którzy mają założoną i zarejestrowaną działalność produkcyjną.
Warunek dodatkowy
Hodowca musi posiadać prawo do nieruchomości na terenie której prowadzona jest działalność produkcyjna
W ramach tego działania wniosek o pomoc może również złożyć przedsiębiorca zagraniczny, który swoją działalność produkcyjną prowadzi na terenie Polski. Tu też jest pewien warunek – firma ta musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia. Dopłaty do ubezpieczeń przysługują także wspólnikom spółek cywilnych.
By móc starać się o przyznanie pomocy w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” podmiot prowadzący działalność rolniczą musi mieć podpisaną umowę z firmą ubezpieczeniową. W tym przypadku umowa taka powinna dotyczyć ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych SALMONELLĄ.
UWAGA! Podmiot zainteresowany uzyskaniem pomocy w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” nie mogę korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.
Zarządzanie ryzykiem – wysokość pomocy
Pomoc w ramach w/w działania przyznaje się w wysokości 70% opłacanej składki pod warunkiem: „ że z umowy ubezpieczenia wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc., jednak dopłaty do ubezpieczenia nie mogą objąć okresu przed 1 kwietnia 2022 r.”
Nabór wniosków trwa od 30 września i trwać będzie do 31 października br. Wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane są w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta. Wnioski można składać osobiście, nadać przesyłką rejestrowaną lub za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR, a także wysłać w formie elektronicznej na pośrednictwem platformy e-PUAP
Źródło: