Dzień Motyla Kapustnika obchodzony jest 30 czerwca. Jest to najczęściej występujący na terenie naszego kraju motyl. Kiedyś był dość bardzo popularny i można było go spotkać wszędzie, teraz ze względu na opryski jest coraz rzadszym widokiem. Przez większość rolników uważany za szkodnika, niemniej jednak motyl ten ma swój niewątpliwy urok.
Dzień Motyla Kapustnika – jak rozpoznać ten okaz?
Motyl Kapustnik najczęściej występuje w ogrodach, sadach, lasach a także w górskich dolinach – czyli wszędzie tam gdzie ma dostęp do świeżego pokarmu. Motyle te, często można spotkać w Europie, Afryce i północnych częściach Azji. Jak rozpoznać tego pięknego motyla? Ten rodzaj motyla ma charakterystyczne, ciemne plany na skrzydłach. Samice dodatkowo posiadają również kropki. Tylne skrzydełka osobników mają czasami zielonkawo-żółte kolory. Motyle można spotkać najczęściej w ogrodach, sadach. Ich poczwarki głównie żerują na kapuście, rzodkiewce, kalafiorze czy buraku. Często, motyle te można zobaczyć od spodu liści. Stanowi to ich pewnego rodzaju kamuflaż, który chroni ich przed drapieżnikami.
Jaja motyla kapustnika mają charakterystyczną, żółtopomarańczową barwę. Samica składa ok 300 takich jaj. W ciągu roku z kolei rodzą się 2, a czasami nawet 3 pokolenia tego pięknego motyla. Pierwsze z nich można spotkać głównie na chwastach i roślinach dziko żyjących. Z kolei drugie i każde kolejne pokolenie z pewnością spotkamy na roślinach uprawnych, co jest niestety zmorą dla rolników i ogrodników.
Źródło: