Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Europejską Grupę Doradczą Sp. z o.o.
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”
poddziałanie 1.1. „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
3 marca br. odbył się kolejne już warsztaty ekologiczne w gospodarstwach specjalizujących się w Rolnictwie ekologicznym. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizacji poddziałania 1.1 Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności.
Warsztaty ekologiczne dla rolników z województwa dolnośląskiego
W piątek 3 marca odbyły się kolejne warsztaty dla rolników z województwa dolnośląskiego. Wyjazd studyjny był zwieńczeniem szkoleń z zakresu Rolnictwa ekologicznego, które realizowane są przez Europejską Grupę Doradczą Sp. z.o.o w ramach poddziałania 1.1 Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności. Grupą docelową realizowanych szkoleń byli rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, a także osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów oraz wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników”.
W ramach dwudniowych szkoleń każdy z uczestników miał zagwarantowane materiały informacyjne, wyżywienie oraz transport.
Wagnerówka – gospodarstwo z tradycją
Pierwszym odwiedzonym przez naszych rolników gospodarstwem było gospodarstwo pana Roberta i Krystyny Wagner. Jest go gospodarstwo ekologiczne zlokalizowane w atrakcyjnej części Dolnego Śląska. Z gospodarstwa niedaleko jest do zabytkowego Paczkowa oraz Kotliny Kłodzkiej.
Państwo Wagner ekologią zajmują się od 2004 roku. Należą również do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. W 2010 roku otrzymali 1 miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii – „ekologia-środowisko”. Gospodarstwo Państwa Wagner koncentruje się na sprzedaży świeżych warzyw i owoców. W swoim gospodarstwie prowadzą również przetwórstwo produktów ekologicznych.
Podczas wizyty w gospodarstwie rolnicy mieli okazję zapoznać się z historią gospodarstwa, pomyśle na przyszłość. Pani Krystyna przedstawiła problemy z jakimi borykają się jako rolnicy ekologiczny ale jednocześnie zachęciła wszystkich zainteresowanych do realizacji planów związanych z ekologią. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, przy zapachu świeżo pieczonych ciast własnej produkcji.
Borówka Henrykowska
Kolejnym gospodarstwem które odwiedziliśmy wraz z rolnikami była Borówka Henrykowska.
Nieopodal Lubnowa, w Henrykowie Pani Beata wraz z mężem prowadzą duże gospodarstwo rolne specjalizujące się w ekologii, zwłaszcza ekologii borówki amerykańskiej. Od początku istnienia gospodarstwa plantacja prowadzona jest zgodnie z wymogami stawianymi producentom ekologicznym. Certyfikat ekologiczny gospodarstwo Pani Beaty uzyskało w 2013 roku. Strategią gospodarstwa rolnego jest uzyskanie owoców o maksymalnie najwyższej jakości.