To dzięki nim na Twoim stole lądują mięsne przysmaki. Dziś Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego! Z tej okazji przedstawiamy 5 najciekawszych produktów regionalnych, których każdy koneser przetworów mięsnych powinien spróbować. Sprawdź czy je znasz!
Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego
Tradycyjne produkty mięsne, to nie tylko walory smakowe ale także bogactwo dziedzictwa kulturowego. Warto przypomnieć sobie o nich w Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego. Zobacz czy znasz regionalne przetwory wędliniarskie z różnych zakątków Polski. Jeżeli sam zajmujesz się produkcją takich potraw, zapytaj doradcę rolniczego, jaką dotację dla rolników możesz uzyskać.
Kiełbasa w słoiku z Przedgórza Sudeckiego
Ten specjał pochodzi ze wsi Ubocze w województwie dolnośląskim. Jego recepturę, po II WŚ, przywieźli ze sobą polscy repatrianci z obszarów dzisiejszej Ukrainy. Mięso przygotowane tak jak na kiełbasę nakłada się do słoika i pasteryzuje. Skórka wieprzowa sprawia, że wokół mięsa wytwarza się naturalna galaretka. Po odkręceniu słoiczka wyczuwa się przyjemny aromat czosnku, pieprzu, liści laurowych i ziela angielskiego.
Kaszanka – krupnioki z Górek
Popularna w województwie opolskim i na śląsku kaszanka (czy też jelitka lub graupenwurst) to jeden z wyrobów przyrządzanych tradycyjnie po świniobiciu. Jej nadzienie składa się z podrobów, kaszy gryczanej oraz krwi, które wkłada się do dobrze oczyszczonych jelit. Nazwa krupnioki wzięła się od słowa krupa oznaczającego kaszę.
Szynka tradycyjna z Górna
Otoczona trzema rzekami, Kotlina Sandomierska zamieszkiwana jest przez Lasowiaków. Wzmianki o wypasanej na tych terenach trzodzie chlewnej, sięgają XVI wieku. Hodowla była podstawą funkcjonowania gospodarki tego regionu. Szynkę, wedle receptury, naciera się solą i czosnkiem i trzyma w takiej marynacie jedną dobę. Zanim mięso zostanie uwędzone, musi poleżeć w zalewie przez dwa tygodnie. Końcowym etapem przygotowania jest gotowanie szynki we wrzątku.
Kindziuk z Puńska
Kindziuk to charakterystyczna potrawa kuchni litewskiej, związana również z województwem podlaskim. Jego nazwa oznacza po polsku „żołądek” ponieważ to właśnie w nim lub w pęcherzykach wieprzowych przygotowuje się tą wędlinę. W związku z tym jej gabaryty mogą wahać się od 1,5 kg nawet do 10 kg. Mięso doprawia się litewską przyprawą – boguiej. Wędzenie przebiega przy użyciu drewna z okolicznych lasów.
Szynka pieczona w chlebie
Szynkę w chlebie piecze się tradycyjnie na Wielkanoc, w północno-zachodnim rejonie Mazowsza. Mięso wieprzowe oklejane jest żytnim ciastem chlebowym, a smak zakwasu przenika do niego podczas pieczenia.
Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego to dobra okazja by przyjrzeć się tradycyjnym wyrobom regionalnym, których smak znamy od dzieciństwa. Przetwory znajdujące się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są wytwarzane przy użyciu wysokiej jakości mięs oraz sprawdzonych receptur. Rolnicy, którzy prowadzą działalność przetwórczą lub mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dofinansowanie dla rolników. Twój Doradca Rolny pomoże Ci uzyskać dofinansowanie unijne dla rolników. Zapytaj o działania Przetwórstwo oraz Rolniczy Handel Detaliczny.
Twój doradca rolny posiada rzetelną wiedzę i doświadczenie w zakresie inwestycji rolniczych. Skorzystaj z formularza kontaktowego, a my pomożemy zarówno przy wnioskowaniu o dotację, jak i w późniejszych etapach. Jeżeli jesteś już Beneficjentem programu zobacz do jakich warunków jesteś zobowiązany.
Nasi doradcy ds. funduszy unijnych pomogą określić ile punktów otrzyma gospodarstwo i rzetelnie oraz kompleksowo wykonają dokumentację w ramach poddziałania. Użyj formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej .
Zapraszamy na nasz fun page: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Doradca-Rolny-201254469971622
Zespół TwojDoradcaRolny.pl
#dotacje dla rolnikow, #doradztwo rolnicze, #dotacje rolnicze, #rolnictwo ekologiczne, #modernizacja gospodarstw rolnych, #młody rolnik, #restrukturyzacja małych gospodarstw, #rolnictwo, #rolnik, #ziemia rolna #przetwórstwo
Źródło: minrol.gov.pl