Borówka amerykańska to jedna z roślin jagodowych która na przestrzeni ostatnich lat zyskuje na popularności. Wynika to głównie z jej walorów odżywczych, ale także i smakowych. Na przestrzeni lat i pod wpływem bacznych obserwacji popytu, wielu plantatorów decyduje się właśnie na założenie własnej plantacji borówki amerykańskiej. Jak sadzić, uprawiać i pielęgnować borówkę amerykańską dowiesz się w naszym artykule.
Borówka amerykańska – wymagania
Z racji tego, że borówka amerykańska należy do roślin jagodowych powinna być ona posadzona w miejscu idealnie do tego przygotowanym. W literaturze możemy znaleźć nawet stwierdzenie, że pominięcie chociażby jednego elementu przygotowań uprawy gleby pod borówkę amerykańską może zakończyć się brakiem odpowiednich, zadowalających przyrostów, a co za tym idzie ograniczeniem owocowania. Jakie wymagania glebowe należy zapewnić borówce aby dała satysfakcjonujący plon?
- Miejsce plantacji powinno być osłonięte od wiatru i możliwie bardzo słoneczne
- Gleba pod borówkę amerykańską powinna być lekka, piaszczysta
- Niskie ph gleby – w okolicach 4-5
- Wysoka zawartość próchnicy – na poziomie 6-7%
- Poziom wód gruntowych najlepiej na poziomie od 60 do 100 cm
- Zasobność gleby w fosfor 2 mg/100 g gleby
- Zasobność gleby w potas 3-5 mg/100 g gleby
- Zasobność gleby w magnez 3-4 mg/100 g gleby
Na terenie Polski niestety mało jest gleb, które naturalnie będą spełniały wymagania które stawia nam ten cudowny owoc. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie badań gleby przed posadzeniem plantacji. W przypadku znacznie odbiegającego poziomu pH podejmować należy się wapnowania bądź też siarkowania. W przypadku niskiej zasobności w w/w składniki odżywcze – nie bójmy się! Uzupełnijmy je odpowiednimi nawozami mineralnymi. Kiedy plantacja nie jest odpowiednie osłonięta – zapewnijmy ją stosując np. nasadzenia chociażby z roślin iglastych.
Niezwykle ważne jest pamiętanie o odpowiednim poziomie próchnicy, nie tylko na początku prowadzenia plantacji, ale także w późniejszych latach. W tym przypadku dość ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie nasadzeń podkładu z węgla brunatnego, który zapewni naszym sadzonkom zdecydowanie lepsze warunki do rozrostu.
Poradnik sadzenia borówki amerykańskiej
Najważniejszą rzeczą o jakiej musimy pamięć jest fakt,, że mimo samopylności, borówka jest rośliną wymagającą obecności zapylaczy. Bez nich oczywiście jest sobie w stanie poradzić, jednakże jej owoce i plenność będą znacznie mniejsze, niż w przypadku towarzystwa dobrze dobranych roślin zapylających.
Przy planowaniu założenia plantacji bardzo ważne jest, aby posadzić odmiany w taki sposób, żeby były w stanie się wzajemnie zapylać. Obecność trzmieli i pszczół jest wymagana, aby cały proces mógł przebiegać w prawidłowy sposób.
Podejmując się sadzenia borówki amerykańskiej, pierwszą i podstawową rzeczą, o której należy pamiętać, to rozstaw sadzonek. Rzędy powinny być od siebie oddalone o przynajmniej 2,5 m, podczas gdy przerwa w rzędach, pomiędzy sadzonkami, powinna wynosić między 60-80cm. Ponadto rzędy powinny być utworzone w kierunku północ-południe, dzięki czemu nasłonecznienie krzewów będzie w najwyższym stopniu wyrównane.
Po przygotowaniu gleby i wykonaniu prawidłowego nasadzenia należy pamiętać oczywiście o odpowiednim nawodnieniu. Jest to jeden z kluczowych etapów założenia plantacji, a w szczególności zaraz po sadzeniu i w pierwszym roku po nim. Pytanie dlaczego?
System korzeniowy borówki we wczesnym etapie rozwoju jest płytki i stosunkowo mocno zagęszczony, a jego wrażliwość na brak wody bardzo duża. W okresach bez deszczu plantacja borówki wymaga systematycznego podlewania
Jaką odmianę wybrać?
Najpopularniejsze odmiany borówki amerykańskiej to:
- Legacy,
- O’neal,
- Sweat heart,
- Bluecrop,
- Patriot.
Należy również zaznaczyć, że produkty zakupione u doświadczonego konstruktora to tylko połowa sukcesu. Pomyślne przygotowanie gleby, na której mają być sadzone rośliny w kolejnych latach, również powinno być brane pod uwagę dla pełnego sukcesu. To dwa kluczowe czynniki warunkujące dobry start w uprawie plantacji, ale ważne jest również właściwe zarządzanie plantacją – w takim przypadku zawsze warto skonsultować się z bardziej doświadczonymi osobami, aby uniknąć ewentualnych problemów w oparciu o ich wieloletnią wiedzę i doświadczenie .