Święto żywności
Każdego roku, dokładnie 25.08 obchodzony jest Dzień Polskiej Żywności. Jest to Polskie święto, które zostało zainicjowane przez organizatorów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Ideą programu, a tym samym święta jest zwrócenie uwagi na rodzime produkty wysokiej jakości, ale także zwrócenie uwagi i docenienie polskich producentów.
Polska żywność coraz bardziej doceniana
Produkcja żywności, zwłaszcza ta lokalna od wielu lat stanowi ważny element struktury obszarów wiejskich. Ostatnie lata pokazują, że wzrasta świadomość konsumenta, a tym samym zapotrzebowanie konsumenta na lokalne, dobrej jakości produkty. Produkty wiadomego pochodzenia. Produkty, które gwarantują bezpieczeństwo ich spożycia. Rosnące oczekiwania konsumentów determinują powstanie coraz to liczniejszego, szerszego spektrum sprzedaży żywności w sposób bezpośredni u producentów, sprzedaży z dostawą do klienta.
Dobre bo nasze – polska żywność wysokiej jakości
Nie od dziś wiadomo, że polska żywność utożsamiana jest z dużą jakością oraz z niepowtarzalnym smakiem. Badania jasno wskazują, że ponad 90% Polaków uważa, że polska żywność zasługuje na miano smacznej. Z kolei ponad połowa badanych uważa smak za największy wskaźnik żywności – również polskiej. Produkcja żywności jest procesem złożonym – skomplikowanym na który składa się wiele komponentów. Tu oczywiście dużą rolę odgrywają producenci rolni, ale nie tylko. Istotne znaczenie odgrywa także przemysł paszowy. To oni przyczyniają się do tego, aby polska żywność była wysokiej jakości i aby trafiała ona bezpośrednio na stoły konsumentów. Ostatecznie, to przecież My – konsumenci decydujemy o tym czy dany produkt odpowiada naszym wymaganiom – również tym smakowym, czy też nie. Popierając lokalne produkty, promując lokalne produkty kształtujemy swojego rodzaju patriotyzm zakupowy. W ten sposób przyczyniamy się do zjawiska, które w dużej mierze polega na rozwoju krajowych producentów w skali światowej. To właśnie dzięki naszym wyborom mogą się stale rozwijać i poszerzać swoje oferty.
Polski rynek spożywczy
Polski rynek spożywczy jest jedną z najważniejszych oraz najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Z danych przekazanych w raporcie „Data & Trends 2021” jasno wynika, że Polska jest 4 największym producentem żywności, zaraz po Francji, Niemczech oraz Hiszpanii. KOWR z kolei podaje, że wartość eksportu polskiej żywności w 2021 wynosił rekordowo 170,8 mld. Polski rynek żywności to nie tylko owoce – choć niewątpliwie wiedziemy prym w tej dziedzinie. Polski rynek żywności to także mięsa, przetwory mleczne oraz pieczarki.
Krajowe produkty wysokiej jakości
Nabiał
Jak wiadomo, mleko ma bardzo bogaty dla naszego organizmu skład chemiczny. Bogate jest ono w witaminy A,B,D,E i K, a także w wapń, potas, fosfor i magnez. Zawarty w mleku wapń działa na tkankę kostną powodując jej wzmocnienie – które jest tak potrzebne szczególnie w okresie wzrostu. Mleko również bogate jest w witaminę D, która z kolei wzmacnia nasz organizm. Polscy producenci mleka – również mleczanie mogą pochwalić się niewątpliwie szeroką gamą produktów mlecznych – są to m.in. twarogi, śmietany, jogurty naturalne, kefiry czy maślanki. Na uwagę zasługują również sery, których produkcja z roku na rok staje się co raz to większa. Na przestrzeni lat widać zauważalny trend wzrostu spożywania serów. Sięgamy po nie co raz częściej, i co raz częściej poszukujemy tych bardziej ekskluzywnych. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem oraz sprzedażą cieszą się sery z zauważalnym przerostem pleśni.
Jaja
Bogate źródło luteiny, kwasu foliowego oraz witamin z grupy A,B,D,E i K. Wspierają działanie mózgu i wbrew pozorom zapobiegają odkładaniu się cholesteroli. Ich spożywanie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie wątroby oraz żołądka.
Nie tylko drobiowe i wieprzowe – Mięso
Są nośnikiem energii i materiałem budulcowym. Stanowią swoiste źródło witamin z grupy B. Ich spożywanie zwiększa odporność na stres. Bogate w witaminy D i PP, cynk, kolagen oraz żelazo i kreatynę.
To co kolorowe – Warzywa i owoce
Ogromne źródło witamin, minerałów i przede wszystkim błonnika oraz antyoksydantów. Ze względu na dużą zawartość błonnika przyczyniają się do spowalniania wchłaniania glukozy z kolei antyoksydanty chronią komórki mózgu przed ich naturalnym starzeniem się. Mają one właściwości antynowotworowe . Na ich korzyść przemawia także krótka droga od pola do stołu – zwłaszcza na przełomie okresów lato/jesień.
„Sekret życiowego sukcesu polega na jedzeniu tego, co lubisz i pozwalaniu potrawom walczyć z tym w środku.” – Oscar Wilde
https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/dzien-polskiej-zywnosci