Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzięło pod lupę ekoschematy. W planach jest ich połączenie i wprowadzenie dodatkowej punktacji. Wprowadzone punkty przyznawane miałyby być do każdego hektara, na którym realizowane są założenia dobrej praktyki rolniczej, i odpowiadałyby wysokości proponowanej stawki za daną praktykę.
Ekoschematy w połączeniu
Obecnie wyodrębniono oraz zaproponowano takie ekoschematy jak:
- „Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt”
- „Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe”
- „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariantu podstawowego oraz wariantu z wapnowaniem”
- „Zróżnicowana struktura upraw”
- „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 h od aplikacji”
- „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo” oraz
- „Uproszczone systemy upraw”
w/w ekoschematy po połączeniu miałyby funkcjonować pod jedną nazwą, mianowicie „Rolnictwo węglowe”. Ten ekoschemat wg. założenia poszerzony miałby zostać o zobowiązania, które polegać miałyby na wymieszaniu słomy z glebą. Rozważane punkty miałyby być przyznawane do każdego hektara, na którym realizowana byłaby dana praktyka, i odpowiadałyby wysokości proponowanej stawki za daną praktykę.
Trzoda chlewna i bydło dodatkowo punktowane
W przypadku ekoschematu jakim jest „Dobrostan zwierząt” dodatkowe punkty otrzymałoby bydło, a także trzoda chlewna. Punktacja byłaby zróżnicowana – zarówno pomiędzy gatunkami zwierząt jak i w obrębie jednego gatunku. Analogicznie z resztą jak jest obecnie w przypadku działania „Dobrostan zwierząt” realizowanego z II filaru WPR, zaproponowane zostało, aby warunkiem przystąpienia do realizacji odpowiedniego ekoschematu, było zapewnienie zwierzętom zwiększonej o co najmniej 20% powierzchni bytowej w budynkach. Odstępstwo od warunku dotyczy tylko i wyłącznie wypasu krów mlecznych. Dodatkową nowością jaka miałaby dotyczyć producentów zwierząt, jest możliwość wyboru praktyk realizowanych w danej grupie zwierząt.
Pozostałe ekoschematy w założeniu miałyby pozostać bez zmian.