Konopie odmiany Rajan od 2023 roku nie będą kwalifikowały się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych – można przeczytać w komunikacje resortu rolnictwa.
Konopie Rajan
Odmiana Rajan jest polską odmianą włóknistych konopi jednopiennych wyhodowana w Instytucje Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka produkcja biomasy. Odmiana ta wpisana jest również do katalogu odmian roślin uprawnych w Unii Europejskiej. Przeprowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontrole dotyczące zawartości tetrahydrokannabinolu (THC) wykazały przekroczenie maksymalnych ilości THC dopuszczalnych przez Unię Europejską właśnie w odmianach konopi Rajan.
Konopie z przekroczona wartością THC
W sytuacji z jaką mamy do czynienia zastosowanie znajduje art. 3 ust.4 rozporządzenia delegowanego Komisjii (UE) nr 2022/126. W/w przepis głosi, że jeśli w drugim roku średnia wyników dla wszystkich prób danej odmiany przekracza dozwoloną zawartość THC określoną w art.4 ust.4 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2021-2115, państwo członkowskie zgłasza Komisji nazwę danej odmiany najpóźniej do dnia 15 stycznia kolejnego roku składania wniosków.
W związku z zaistniałą sytuacją od tego roku odmiana Rajan nie będzie uwzględniana do płatności bezpośrednich.
Powrót odmiany Finola
Jednocześnie, możemy przeczytać, że z uwagi na rozporządzenie 2021/2115 zwiększa maksymalny poziom THC z 0,2% do 0,3% od 2023roku. W takim przypadku, wszystkie odmiany konopi z zawartością THC na poziomie 0,3% będą kwalifikowały się do wsparcia w ramach płatności bezpośrednich. Oznacza to, że wykluczona w latach 2021-2022 odmiana konopi Finola będzie kwalifikowała się do płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru (objętych PS WPR oraz PROW 2014-2020).
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo