Na czerwiec br. planowany jest nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 6.4
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 6.4 „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”.
Nabór wniosków umożliwia skorzystanie z pomocy przez osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej lub spółki cywile, które jako mikro lub małe przedsiębiorstwo wykonują działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych przez okres co najmniej 2 lat poprzedzając dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy
Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który wynosi 500 tyś zł na jednego beneficjenta. Pomoc wypłacana jest w formie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji. Refundacji podlegają koszty inwestycji kwalifikującej się do wsparcia, poniesione przez beneficjenta w wysokości do 50 % kosztów kwalifikowalnych.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”, pod koniec stycznia projekt ten trafił do opiniowania.
Projekt zakłada zmiany w rodzaju świadczonych usług, które zostały poszerzone o usługi leśne. Zmiana ta daje możliwość zakupu w ramach wsparcia nowych maszyn leśnych. O pomoc w ramach usług leśnych może ubiegać się podmiot, który jest mikro lub małym przedsiębiorcą i świadczy takie usługi co najmniej przez okres 2 lat, poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy.
Kolejną zmianą jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na podejmowanie i wykonywanie działalności w zakresie świadczenia usług związanych z rolnictwem dotyczących:
- zabezpieczenia lub utrzymania urządzeń wodnych,
- mycia i dezynfekcji budynków inwentarskich, hal do produkcji rolniczej, urządzeń maszyn i pojazdów rolniczych lub leśnych,
- wykorzystywania technologii cyfrowych w ramach Rolnictwa 4.0.
Poszerzenie zakresu oraz rodzaju wsparcia rozszerza katalog kosztów kwalifikowalnych. Podmioty planujące rozwijanie działalności związanej z usługami leśnymi w ramach realizacji operacji będą mogły zakupić:
- Nowe maszyny, narzędzia lub urządzenia przeznaczone do:
- przygotowania gleby pod zalesienie,
- zalesień,
- pielęgnacji upraw leśnych,
- ochrony lasu,
- przycinania lub zrębkowania gałęzi drzew,
- pozyskiwania i zbioru biomasy leśnej na cele energetyczne
a także, ciągników leśnych
W ramach usług związanych z rolnictwem dotyczących zabezpieczenia lub utrzymania urządzeń wodnych, kosztem kwalifikowanym będzie mógł być zakup:
- Nowe maszyny, narzędzia lub urządzenia przeznaczone do:
- regeneracji kształtowania cieków wodnych i obszarów wodno – błotnych,
- układania drenażu,
- kopania stawów oraz zbiorników
a także, ciągników górskich.
W działalności związanej z usługami dotyczącymi mycia i dezynfekcji budynków inwentarskich, hal do produkcji rolniczej, urządzeń maszyn i pojazdów rolniczych lub leśnych wsparcie finansowe będzie można uzyskać na zakup:
- Nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń przeznaczonych do mycia i dezynfekcji:
- budynków inwentarskich,
- hal do produkcji rolniczej,
- urządzeń, maszyn i pojazdów rolniczych,
- urządzeń, maszyn i pojazdów leśnych.
W przypadku działalności związanej z wykorzystywania technologii cyfrowych w ramach Rolnictwa 4.0., będzie można zakupić:
- stacje bazowe służące do przesyłu danych, w tym LoRaWan,
- sensory,
- urządzenia czujników do pomiaru:
- wilgotności gleby,
- zasolenia gleby,
- jakości powietrza,
- jakości wody,
- pedometry i akcelerometry,
- drony do inspekcji infrastruktury, w tym ogrodzenia, zadaszenia, wodopoje,
- stacje meteo,
- sprzęt komputerowy, w tym laptopy, tablety, serwery w wysokości nie przekraczającej 20% pozostałych kosztów kwalifikowalnych,
- gotowe rozwiązania wspomagające technologie cyfrowe, w tym aplikacje, chmur obliczeniowych, przestrzeni dyskowych na licencji samodzielnej lub oprogramowania jako usługa SaaS w wysokości nieprzekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.
Pomoc w przypadku podejmowanych działalności gospodarczych przyznaje się do wysokości 65% kosztów kwalifikowalnych w przypadku operacji w zakresie działalności rozwijanych, natomiast w przypadku już prowadzonych działalności pomoc przyznaje się do wysokości 50 % kosztów kwalifikowalnych.
Projekt rozporządzenia zapowiada przepisy przejściowe, z których będzie wynikało, że do przyznania w sprawach niezakończonych oraz wypłaty środków finansowych, które nie zostały wypłacone do dnia wejścia w życie rozporządzenia stosuje się dotychczasowe przepisy, z wyłączeniem niektórych przepisów zmieniających.
Zmiana rozporządzenia wejdzie w życiu w dniu następującym po dniu ogłoszenia. W ramach projektowanego rozporządzenia wprowadzono wydłużenie daty zakończenia realizacji operacji do dnia 30 czerwca 2025 r. Nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 6.4 planowany jest na czerwiec 2022