Zobacz jakie dotacje i dopłaty dla rolników przewiduje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2021 r. Wprowadzenie w życie nowej Wspólnej Polityki Rolnej 2021-2027 potrwa jeszcze dwa lata. W okresie przejściowym nadal obowiązuje stary PROW.
Program Wspólnej Polityki Rolnej 2021-2027 zacznie obowiązywać dopiero w roku 2023. W międzyczasie wciąż trwa Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pozostałe środki z budżetu zostaną przeznaczone m.in. na takie dotacje i dopłaty jak: premia dla młodego rolnika, restrukturyzacja małych gospodarstw, dobrostan zwierząt oraz płatności rolno-środowiskowe. Zobacz kiedy ruszają nabory i skontaktuj się z doradcą rolniczym, który opowie, jakie dotacje i dopłaty możesz uzyskać!
Restrukturyzacja małych gospodarstw – bez ASF – marzec 2021
Wsparcie ma na celu zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro. Program docelowo zwiększa ją co najmniej o 20%. Pomoc można wykorzystać na rozwinięcie produkcji produktów rolnych oraz przygotowania do ich sprzedaży.
Premia dla młodych rolników – marzec 2021
Młodzi rolnicy, którzy nie przekroczyli 40 r.ż. i objęli gospodarstwo nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku znów będą mogli ubiegać się o „Premię dla młodych rolników”. W zeszłym roku wysokość pomocy wynosiła 150 tys. i była wypłacana w dwóch ratach.
Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych (premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa) – 15 marca – 15 maja 2021
Premia zalesieniowa to coroczna dopłata na okres 5 lat, natomiast premia zalesieniowa – na okres 12 lat. Płatności te zapewniają środki potrzebne do utrzymania i ochrony zalesienia oraz pokrycie utraconych dochodów z działalności rolniczej.
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne – 15 marca – 15 maja 2021
Praktyki mające na celu ochronę środowiska naturalnego oraz zrównoważone użytkowanie zasobów naturalnych stanowią priorytet polityki Unii Europejskiej. Płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna to 5 letnie zobowiązanie na obszarach chronionych, przy zachowaniu odpowiedniego ich użytkowania. Do programu kwalifikują się m.in. gospodarstwa położone na terenach Natura 2000, cenne siedliska oraz zrównoważone rolnictwo i ochrona gleby i wód.
Rolnictwo ekologiczne – 15 marca – 15 maja 2021
Działanie „Rolnictwo ekologiczne” to pięcioletnie zobowiązanie w ramach konkretnych pakietów. Pomoc uzależniona jest od przestrzegania praktyk zgodnych z wymogami ekologicznymi. Możliwe do zrealizowania zobowiązania to: grunty orne, sady i trwałe użytki zielone.
Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) – 15 marca – 15 maja 2021
To wsparcie jest dedykowane rolnikom, którzy posiadają gospodarstwa położone na obszarach ONW i z tego powodu obowiązują ich specyficzne wymogi. Działanie wspiera rozwój obszarów wiejskich oraz wpływa na zachowanie bioróżnorodności.
Dobrostan zwierząt – 15 marca – 15 maja 2021
W ramach działania „Dobrostan zwierząt” rolnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie na praktyki wykraczające poza podstawowe normy wymaganych warunków utrzymywania zwierząt. Przykładem kwalifikowalnych kosztów jest zwiększenie o co najmniej 20% powierzchni przypadającej na jedną lochę lub wypas krów mlecznych przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym.
Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska – maj/czerwiec 2021
Premia przyznawana jest właścicielowi lasu na następujące operacje: przebudowa składu gatunkowego drzewostanu (wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie, dolesienie luk), zróżnicowanie struktury drzewostanu, założenie remizy, czyszczenia późne oraz zabezpieczenie przed zwierzyną.
Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – wsparcie na zalesienie – 1 czerwca – 31 lipca 2021
Wsparcie na zalesianie ma na celu zwiększanie obszarów leśnych. Warunkiem uzyskania pomocy jest posiadanie numeru identyfikacyjnego oraz zobowiązanie się do zalesienia według planu opracowanego przez Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości – kwiecień/maj 2021
Koszty kwalifikowalne, które obejmuje poddziałanie to np. koszty certyfikacji i poświadczenia jakości, opłacenie składki członkowskiej grupy producentów realizujących działania związane z systemem jakości i koszt zakupu pułapek.
Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadnianie w gospodarstwie – maj/czerwiec 2021
O pomoc może starać się rolnik, który kieruje gospodarstwem o powierzchni od 1 do 300 ha. Zwrot kosztów o wysokości maksymalnie 60% otrzymuje się m.in. za ulepszenie posiadanej instalacji nawadniającej oraz inwestycje, które zmniejszą minimalnie o 10% zużycie wody.
Tworzenie grup producentów i organizacji producentów – maj 2021
Polska to kraj o wysokim rozdrobnieniu agrarnym. Przedsiębiorstwa łączące się w grupy i organizacje producentów mają większą szansę sprostać oczekiwaniom rynkowym klientów. Ponadto zwiększa to opłacalność produkcji oraz stabilizuje zyski. Nowo założone grupy będą mogły ubiegać się o pięcioletnie wsparcie liczone procentowo na podstawie dochodów.
Bieżące nabory na dotacje i dopłaty rolnicze można śledzić w harmonogramie naborów PROW w 2021 roku na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warto również zapoznać się z naszą podstroną poświęconą naborom oraz zaglądać regularnie na bloga, gdzie na bieżąco piszemy o zmianach, terminach i ważnych informacjach w kwestii dopłat i dofinansowań dla rolników. Pomagamy uzyskać dotacje i wyższe dopłaty! Wypełnij formularz kontaktowy i uzyskaj darmową konsultację!
ŹRÓDŁO: gov.pl, arimr.gov.pl
#doradztworolnicze #doradcarolniczy #dotacjedlarolnikow #dotacjerolnicze #doplatydlarolnikow #doplatyrolnicze #PROW #premiadlamlodychrolnikow #mlodyrolnik #działanierolnosrodowiskowe #rolnictwoekologiczne #wspolpraca #restrukturyzacjamalychgospodarstw #zalesianie #modernizacjagospodarstwrolnych #nawadnianie #współpraca #grupyproducentowrolnych