To już ostatnie godziny na złożenie wniosku obszarowego na rok 2022. W dniu dzisiejszym o godzinie 24:00 mija termin na złożenie wniosków obszarowych na rok 2022, a także wniosków o dofinansowanie do zakupu nawozów mineralnych. Dofinansowanie do nawozów mineralnych przysługuje podmiotom, które zakupiły nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe oraz wapno nawozowe zawierające magnez w terminie 1.09.2021r.-15.05.2022 r. Składając w/w wniosek rolnicy zobowiązani są do przedstawienia kopii faktur, duplikatów lub innych dokumentów księgowych potwierdzających zakup nawozów w określonym terminie.
Wniosek o dofinansowanie do nawozów mineralnych mogą się ubiegać tylko i wyłącznie rolnicy, którzy złożyli wniosek obszarowy na rok 2022!
Jaka dopłata do nawozów?
Wg informacji przedstawianych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wielkość dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych będzie ustalana przy pomocy określonych stawek:
- 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk)
- 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).
Maksymalna powierzchnia jaka może być objęta pomocą wynosi 50 ha.
Dodatkowo, wyliczenie wielkości pomocy będzie się odbywało na podstawie obliczenia różnicy pomiędzy cenami nawozów w okresie 01.09.2021-15.05.2022 a tymi, które obowiązywały w okresie 01.09.2020 a 15.05.2021r. Po porównaniu obydwu kwot (tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni, oraz wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów) ustalana jest stawka pomocy (mniejsza kwota z tych dwóch).
W kampanii wnioskowej na rok 2022 pojawiło się kilka nowości tj. uzupełniająca płatność podstawowa. Płatność ta przysługuje do powierzchni upraw niektórych rodzajów roślin oraz gruntów rolnych.
UPP przysługuje do następujących rodzajów upraw w plonie głównym:
- Zboża
- Rośliny oleiste – rzepak, rzepik, słonecznik, soja
- Rośliny wysokobiałkowe – Bób, bobik, łubin słodki i groch siewny
- Rośliny strączkowe – wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita
- Rośliny strączkowe pastewne
- Len włóknisty i oleisty
- Konopie włókniste
- Rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany
- Rośliny motylkowe drobnonasienne
- Rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych
- Trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy
- Mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone
- Mieszanki między następującymi rodzajami roślin: zbożami, roślinami oleistymi, roślinami wysokobiałkowymi, roślinami strączkowymi, roślinami motylkowatymi drobnonasiennymi.
W kampanii 2022 pojawiły się również dwa nowe pakiety rolno-środowiskowe tj. Pakiet 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk, oraz Pakiet 9. Retencjonowanie wody.
Na dzień dzisiejszy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 1,15 mln wniosków.
Pamiętajmy, że wniosek wraz z wymaganymi dokumentami składa się w terminie do 31.05.2022 r. Natomiast złożenie wniosku po 31.05 będzie skutkowało zmniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Zmiany do złożonych wniosków z kolei można przesyłać bez żadnych konsekwencji do 15 czerwca. Tak więc to ostatni dzwonek na złożenie wniosku obszarowego na rok 2022
Rolniku! Nie czekaj! Złóż wniosek jeszcze dziś i uniknij pomniejszenia dopłat.