„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Szkolenie współfinansowane przez Unię Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
28.04.2022 r. odbywał się II dzień szkolenia z zakresu „Rolnictwo ekologiczne” które realizowane i współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W ramach II dnia szkolenia grupa rolników wybrała się na warsztaty do gospodarstw ekologicznych. Pierwsze gospodarstwo było gospodarstwem typowo zbożowym. W ramach rolnictwa ekologicznego prowadzona jest produkcja soczewicy. Rolnicy w trakcie warsztatów mieli okazję zapoznać się ze stosowaną agrotechniką. Przedstawione zostały metody zarządzania takim gospodarstwem. Dodatkowo każdy z rolników miał możliwość zadawania pytań. Nie brakowało pytań o sposoby radzenia sobie z presją chorób i szkodników. W trakcie warsztatów zorganizowana została również przerwa kawowa. Po zakończeniu warsztatów w 1-wszym gospodarstwie, grupa szkoleniowa udała się autokarem do drugiego gospodarstwa ekologicznego, specjalizującego się w przetwórstwie winogron.
Pierwszym punktem spotkania w winnicy była wycieczka na pole i zapoznanie się z metodami agrotechnicznymi stosowanymi w gospodarstwie. Prowadzący warsztaty szczegółowo omówił problemy z jakimi boryka się podczas produkcji winogron metodami ekologicznymi. Nie brakowało pytań o nawadnianie na stoku, o choroby i szkodniki, a także o podstawowe informacje dotyczące uprawy winogrona. W kolejnej części warsztatów uczestnicy udali się do budynku w którym odbywa się główna część produkcji wina. Prowadzący szkolenia szczegółowo omówił każdą z maszyn. W dalszej części spotkania, uczestnicy mogli dowiedzieć się o możliwości stosowania nawozów w gospodarstwie ekologicznym. Prowadzący szkolenia na własnym przykładzie podał środki które mogą być stosowane w produkcji ekologicznej. Dodatkowo przedstawił problematykę dotyczącą kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej. Zaznaczył, że szeroko pojęte przetwórstwo jest ciężką pracą, jednocześnie bardzo satysfakcjonującą. W trakcie warsztatów rolnicy zapoznali się również z dokumentami dotyczącymi certyfikacji. W trakcie warsztatów również została zorganizowana przerwa kawowa. Po zakończeniu spotkania, wszyscy uczestnicy szkolenia udali się autokarem do hotelu Nadodrzański Dwór, gdzie przygotowany został obiad.
Operacja realizowana przez Europejską Grupę Doradczą Sp. Z. o.o. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej