Jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) prowadzane do obrotu podłoża muszą być legalne, a więc muszą spełnić wymagania produktu nawozowego UE lub też posiadać pozwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzanie do obrotu.
Informacje dotyczące pozwoleń ministra właściwego do spraw rolnictwa znaleźć można na stronie internetowej w/w ministerstwa. Poniżej link:
Podłoże do upraw – wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzenie do obrotu
Wniosek składa:
- producent nawozu lub środka wspomagającego uprawę roślin
- importer
- inny podmiot wprowadzający nawóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Wniosek powinien zawierać
- imię i nazwisko albo nazwę wnioskodawcy
- oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu wnioskodawcy
- numer identyfikacji podatkowej
- numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, o ile taki posiada
- nazwę i rodzaj nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin
Podłoże do upraw
Każde podłoże do upraw – niezależnie od podstawy prawnej musi być odpowiednio oznakowane i zawierać informacje identyfikujące dany produkt, a także musi spełniać określone kryteria jakościowe. Podłoże stanowi inny materiał niż gleba w której uprawiane są rośliny.
Podłoża do upraw różnią się w zależności od pochodzenia, składu jak i wymagań jakościowych.
Do podłoży uprawowych zalicza się:
- wełna mineralna
- przetworzony torf
- różne mieszanki np. mieszanka torfu z włóknem drzewnym, keramzytem itp.
Jakie podłoże do roślin wybrać?
Ważnymi parametrami przy wyborze odpowiedniego podłoża do upraw jest m. in. pH oraz zasolenie. Podłoża do upraw powinny być dobierane w zależności od wymagań uprawianych w nich roślin (np. borówka amerykańska wymaga kwaśnego podłoża o pH w granicach 3,5-4,5). Wybór odpowiedniego podłoża determinuje zarówno jakość, jak i ilość plonów.
Zastosowanie podłoża do upraw niedopuszczonego do obrotu, a tym samym niesprawdzonego pod względem wymagań jakościowych oraz zanieczyszczeń może być przyczyną złego wschodu, wzrostu i plonowania roślin.