Od 1 kwietnia pszczelarze mogą składać wnioski o pomoc de minimis na działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru. Nabór będzie trwał do 31.05.2023r.
Pomoc de minimis – wniosek
Z początkiem kwietnia rozpoczął się nabór wniosków o pomoc finansową dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich. Pomoc będzie udzielana na podstawie § 13zf rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 187, z późn. zm.).
Zgodnie z ww. przepisami beneficjentem pomocy może być pszczelarz:
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, tzw. numer EP
- który prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
DO WNIOSKU NALEŻY DOŁĄCZYĆ:
- zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, oraz o liczbie pni pszczelich, wydane w roku, w którym ten pszczelarz ubiega się o pomoc,
- zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis – o ile w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.
- w przypadku braku tzw. numeru EP, należy do wniosku dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wpis do EP.
SKŁADANIE WNIOSKÓW:
Wnioski można składać osobiście w jednostce terenowej ARiMR.
Dokumenty można także przekazywać za pośrednictwem:
- platformy ePUAP,
- usługi mObywatel na stronie gov.pl
- lub wysłać za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) przesyłką rejestrowaną.
Źródło: