Tylko do 30 grudnia można starać się o pomoc finansową na inwestycje mające odtworzyć potencjał produkcji rolnej. Pomoc finansowa pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i skierowane jest do gospodarzy, którzy odnieśli straty wynikające z wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF.
Kto może złożyć wniosek o odtworzenie potencjału rolnego?
O pomoc finansową mogą starać się:
- Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna
- Rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji – zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF – przy czym w dniu wydania tej decyzji świnie, których dotyczyła decyzja stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika.
- Rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem zdarzeń losowych ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie – oraz jeżeli straty dotyczące składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Wsparcie zostanie przyznane w przypadku gdy szkody powstałe w wyniku klęsk żywiołowych bądź ASF miały miejsce w roku, w którym złożony został wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku o przyznanie pomocy.
Odtworzenie potencjału rolnego – kwota pomocy
W ramach naboru na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” rolnik może otrzymać maksymalnie 300 tyś złotych w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 – przy czym pomoc ta nie może przekroczyć poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.
Pomoc będzie przyznawana według kolejności wpływu do Agencji wniosku o przyznanie pomocy, zawierającego dane niezbędne do przyznania pomocy oraz wymagane załączniki, które zostały wyszczególnione w rozporządzeniu wykonawczym MRiRW.
Rekompensaty z tytułu szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych można przeznaczyć na odtworzenie składników gospodarstwa, które uległy zniszczeniu.
Wartość szkody musi oszacować komisja powołana przez wojewodę, a zakres kosztów podlegających refundacji musi być zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych. I tak, w przypadku gdy w wyniku klęski żywiołowej zniszczona została konkretna maszyna rolnicza, można otrzymać dofinansowanie na jej odkupienie – należy pamiętać że maszyna musi być fabrycznie nowa !
Natomiast gdy przyczyną strat jest ASF, inwestycje realizowane z dofinansowaniem nie mogą być związane z produkcją świń.
Źródło: