29 października ruszył nabór do programu „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”, dzięki któremu możesz uzyskać bezzwrotną premię nawet do 250.000 zł na założenie biznesu. Prezentujemy pięć wymogów, których spełnienie jest niezbędne, aby otrzyma
dotację. Zgłoś się do naszych Doradców, którzy określą Twoje szanse na dofinansowanie.
Program zakłada pomoc w wysokości zależnej od liczby utworzonych miejsc pracy. Otrzymać można maksymalnie 250 tys. zł, a kwota wypłacana jest w dwóch ratach. Wśród dofinansowywanych działalności znajdują się między innymi: zakład stolarski, salon fryzjerski, firma budowlana, czy punkt gastronomiczny.
Warunki, jakie musisz spełnić ubiegając się o Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich:
1. Posiadasz ubezpieczenie KRUS.
„Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” skierowana jest do rolnika, jego małżonka lub domownika, który m.in. przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku, nieprzerwanie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników KRUS w pełnym zakresie.
2. Nie prowadziłeś wcześniej działalności lub zawiesiłeś ją na 24 miesiące przed wnioskowaniem.
O dofinansowanie na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej może wystąpić osoba, która nie prowadziła działalności gospodarczej. Wnioskowanie dopuszczalne jest również jeżeli działalność była zawieszona na 24 miesiące przed złożeniem dokumentów lub została zakończona co najmniej 24 miesiące przed tym terminem.
3. Prowadzisz działalność gospodarczą
O premię na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej może wystąpić również osoba, która prowadzi już działalność gospodarczą. Wystarczy, że w ramach premii rozwinie swoją działalność o nowe PKD.
4. Do Twoich użytków rolnych została przyznana jednolita płatność obszarowa (JPO).
Warunkiem uzyskania dotacji na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej jest przyznanie jednolitej płatności obszarowej do użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Jej zasady określają przepisy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy lub rok, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy. Jeżeli w dniu decyzji płatność nie została przyznana, powinno się dopełnić tę formalność w roku złożenia wniosku.
5. Uzyskanie co najmniej 4 punktów, przyznawane według poniższych kryteriów:
- operacje realizowane przez wnioskodawców posiadających kwalifikacje zawodowe – 3 punkty,
- operacje realizowane przez wnioskodawcę, który w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy miał nie więcej niż 40 lat – 1 punkt,
- innowacyjność operacji w odniesieniu do gminy, na obszarze której będzie zlokalizowane główne miejsce wykonywania działalności w przypadku operacji niezwiązanych z nieruchomością albo miejsce realizacji operacji w przypadku inwestycji związanych z nieruchomością – 2 punkty,
- operacje realizowane przez beneficjenta albo jego małżonka poddziałania „Płatność na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwa innemu rolnikowi” objętego Programem – 2 punkty,
- operacje realizowane w powiatach o wysokim poziomie bezrobocia w województwie – 0-2 punkty,
- operacje, w przypadku których biznesplan przewiduje utworzenie miejsc pracy uwzględniając osobę fizyczną ubiegającą się o pomoc, która podejmuje we własnym imieniu działalność gospodarczą– 5-7 punktów.
Po otrzymaniu decyzji o otrzymaniu pomocy powinieneś:
- w ciągu 9 miesięcy:
- rozpocząć realizację biznesplanu,
- podjąć wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z danymi wpisanymi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- terminowo złożyć wniosek o wypłatę pierwszej raty pomocy.
- najpóźniej do dnia złożenia wniosku o drugą ratę:
- utworzyć miejsca pracy wskazane w biznesplanie i utrzymać je co najmniej 2 lata od dnia jej wypłaty. Pracownicy powinni być zatrudnieni na umowę o pracę.
Beneficjent zobowiązany jest również do prowadzenia działalności gospodarczej co najmniej 5 lat od dnia wypłacenia pierwszej raty dofinansowania.
Nasi doradcy ds. funduszy unijnych pomogą określić ile punktów otrzyma gospodarstwo i rzetelnie oraz komplksowo wykonają dokumentację w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”. Pomagamy rolnikom od napisania biznesplanów z załącznikami do rozliczenia projektów związanych z celem. Użyj formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej .
Zapraszamy na nasz fun page: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Doradca-Rolny-201254469971622
Zespół TwojDoradcaRolny.pl
#działalność_Pozarolnicza, #dorada_rolny, #konsultant_rolny, #rolnictwo, #dopłaty, #dotacje
Źródło: arimr.gov.pl , minrol.gov.pl