Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Szkolenie współfinansowane przez Unię Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
W czwartek 28.04.2022r. w hotelu Nadodrzański Dwór w Nowej Soli odbyło się szkolenie, które swym zakresem obejmowało Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego i rolniczy handel detaliczny. Szkolenie to współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego i rolniczy handel detaliczny od wielu lat stanowią ważny element struktury obszarów wiejskich. Ostatnie lata pokazują, że wzrasta świadomość konsumenta, a tym samym zapotrzebowanie konsumenta na lokalne, dobrej jakości produkty. Produkty wiadomego pochodzenia. Produkty, które gwarantują bezpieczeństwo ich spożycia. Rosnące oczekiwania konsumentów determinują powstanie coraz to liczniejszego, szerszego spektrum sprzedaży żywności w sposób bezpośredni u producentów, sprzedaży z dostawą do klienta. Biorąc powyższe pod uwagę, w dniu 28.04.2022 r Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o. zorganizowała i zrealizowała szkolenie dla rolników chcących uzyskać informacje o przetwórstwie i sprzedaży żywności z gospodarstwa rolnego.
Spotkanie otworzyła Pani Małgorzata Stuła – Prezes Zarządu firmy. Uroczyście przywitała przybyłych gości. Po krótce omówiła skład zespołu oraz główny cel działania firmy. Przedstawiła problematykę dotyczącą szkolenia, a więc przetwórstwo oraz rolniczy handel detaliczny, zwróciła szczególną uwagę na to, jakie informacje rolnicy powinni wynieść ze szkolenia. Pierwszym z tematów była sprzedaż surowców i żywności przetworzonej z gospodarstwa. Szczegółowo omówiła metody sprzedaży surowców i żywności z gospodarstwa z podziałem na działalności rejestrowane oraz działalności zatwierdzane. Omówione zostały tutaj zarówno dostawy bezpośrednie, sprzedaż bezpośrednia, działalność MLO jak i również rolniczy handel detaliczny, czy zakłady przetwórstwa żywności. Pani Stuła zaznaczyła, że niezależnie od wybranej formy produkcji i sprzedaży żywności, warunkiem koniecznym jest spełnienie wymagań higienicznych i weterynaryjnych oraz sanitarnych przy jej produkcji.
Kolejnym z tematów szkolenia był proces rejestracji działalności produkcji żywności. Prowadzący wykład zauważył, że podmioty prowadzące produkcję żywności która przekazywana jest do obrotu rynkowego podlega rejestracji i zatwierdzeniu. Zwrócił uwagę, że w zależności od rodzaju produktu podmioty prowadzące produkcję żywności podlegają nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej. Wykładowczyni omówiła procedurę rejestracji działalności rolniczego handlu detalicznego na przykładzie Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz na przykładzie Inspekcji Weterynaryjnej.
Następnym tematem poruszanym podczas szkolenia były zagrożenia przy produkcji żywności w gospodarstwie i małym zakładzie przetwórczym. Prelegent podkreślił, że w ostatnich latach przed producentami żywności stawiane są co raz to większe wymagania dotyczące bezpieczeństwa jak i jakości żywności wytwarzanych w gospodarstwie. Zaznaczył, że z roku na rok ochrona zdrowia konsumentów staje się większym priorytetem, który prowadzi do wzrostu zainteresowania konsumentów zdrową, wolną od zanieczyszczeń żywnością. W kolejnej części swojego wystąpienia przedstawił najczęściej występujące zanieczyszczenia żywności z uwzględnieniem źródeł ich pochodzenia. Szczegółowo przedstawione zostały zanieczyszczenia będące skutkiem ubocznym działalności człowieka, zanieczyszczenia do których powstania przyczynił się człowiek, a także zanieczyszczenia powstałe w wyniku procesu przetwarzania. Dodatkowo omówione zostały inne czynniki warunkujące zanieczyszczenia tj. czynniki fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. W swoim wystąpieniu prelegent kilkukrotnie podkreślał, że za bezpieczeństwo żywności odpowiada producent oraz podmiot wprowadzający tę żywność na rynek zbytu. W jego przekonaniu, bezpieczeństwo żywności powinno być badane na każdym etapie jego powstawania i obrotu, a jego kontrola winna być prowadzona przez podmioty przy pomocy zasad dobrej praktyki higienicznej (GHP), dobrej praktyki produkcyjnej (GMP), a także zasad systemu HACCP. Nawiązując do kontroli prelegent wskazał najważniejsze etapy kontroli wewnętrznej. Zauważył, że opracowane procedury mają zapewnić taki sposób wykonywania poszczególnych czynności w ramach produkcji i obrotu, aby zapewnić bezpieczeństwo wytwarzanej żywności. Prelegent podkreślił, że za zapobieganie zanieczyszczeniom żywności odpowiada producent żywności.
Po przerwie kawowej rozpoczął się kolejny wykład wchodzący w zakres szkolenia. Nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych wprowadzanych do obrotu rynkowego. Gwoli wstępu prowadząca przedstawiła definicję jakości handlowej. Powołała się tutaj na Ustawę z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. 2016 poz. 1604). Prowadząca również określiła zakres kontroli u producenta. Poruszony został temat Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Omówiono zasady działania IJHARS’u. Rolnicy dodatkowo otrzymali informacje nt. działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego. Mianowicie podmiot który działa w ramach RHD nie musi zgłaszać ani rejestrować działalności do IJHARS. Podmioty te będą korzystały odpowiednio z Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W dalszej części wystąpienia prowadząca szkolenie zwróciła szczególną uwagę na to, o czym powinien pamiętać producent zajmujący się sprzedażą artykułów rolno-spożywczych. Wielokrotnie zostało podkreślone, co powinno się znajdować na etykiecie produktu, a więc informacje typu: nazwa produktu, wykaz składników produktu, ilość produktu netto, datę minimalnej trwałości/terminu przydatności do spożycia i wiele innych. Wszystkie informacje które powinny znaleźć się na etykiecie zostały szczegółowo omówione. Poruszony został temat zwolnienia z obowiązku znakowania o wartości odżywczej. Tutaj prowadząca powołała się na art.16 ust.3 (zał. V) oraz art. 44 rozporządzenia (UE) nr 1169/2011. Dodatkowo, zaznaczyła że znakowanie informacją o wartości odżywczej jest obowiązkowe w przypadku gdy oznakowanie danego środka spożywczego zawiera oświadczenie żywieniowe i zdrowotne.
Kolejnym etapem szkolenia było przekazanie informacji dotyczących schematów technologicznych. Procesy te zostały dość szczegółowo omówione na przykładzie produkcji soku jabłkowego, przemiału ziarna pszenicy, produkcji kiełbasy wędzonej oraz produkcji sera twarogowego. Każdy z etapów procesu został dokładnie wyjaśniony.
Ostatnim i chyba najcięższym tematem omawianym podczas szkolenia były zobowiązania podatkowe dla producentów żywności. Rozpoczynając swoje wystąpienie, dla rozluźnienia atmosfery prowadząca przytoczyła cytat Benjamina Franklina: „W życiu są tylko dwie rzeczy pewne: śmierć i podatki”. Omawiając definicję działalności gospodarczej prowadząca powołała się tutaj na Ustawę z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz.162). Przytoczyła artykuł 3 oraz Art. 6. Z kolei omawiając działalność rolniczą prowadząca przytoczyła art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od osób fizycznych. W tej części wystąpienia prowadząca przytoczyła wcześniej poruszaną tematykę związaną ze sprzedażą bezpośrednią, działalnością MLO, rolniczym handlem detalicznym. Na zakończenie szkolenia prowadząca zwróciła uwagę na podatek dochodowy – omówiła ryczałt, podatek liniowy a także zasady ogólne – wskazała różnice. Dodatkowo omówiła pojęcie kasy fiskalnej. Wskazała różnice pomiędzy zwolnieniem przedmiotowym, a zwolnieniem podmiotowym. Zwieńczeniem szkolenia była owocna dyskusja, podczas której uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego i rolniczy handel detaliczny stanowią niezwykle ciekawe tematy, do których należy zdecydowanie często wracać.
W szkoleniu uczestniczyło 30 osób. W trakcie szkolenia zostały przeprowadzone przerwy kawowe w formie bufetu. Dodatkowo każdy z uczestników miał zapewniony obiad. Po skończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu
Operacja realizowana przez Europejską Grupę Doradczą Sp. Z. o.o. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej