Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Europejską Grupę Doradczą Sp. z o.o.
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”
poddziałanie 1.1. „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
W lutym tj.
W lutym w dniach 06 07.02, 07-08.02, 08-09.02, 09-10.02, 13-14.02, 14-15.02 br. Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o., która jest beneficjentem poddziałania 1.1 „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zrealizowała na terenie województwa Opolskiego 6 szkoleń z zakresu przetwórstwa rolno-spożywczego. Szkolenia były realizowane w ramach części 3 zamówienia „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego i rolniczy handel detaliczny”.
Celem realizacji operacji jest Poprawa konkurencyjności i głównych producentów w drodze lepszego ich zintegrowania z łańcuchem rolno-spożywczym poprzez systemy jakości, dodawanie wartości do produktów rolnych, promocję na rynkach lokalnych i krótkie cykle dostaw, grupy i organizacje producentów oraz organizacje międzybranżowe.
Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego i rolniczy handel detaliczny – dzień 1
Rolnicy biorący udział w szkoleniach z zakresu przetwórstwa rolno-spożywczego mieli okazję zapoznać się z najbardziej aktualną, branżowa wiedzą chociażby na temat form sprzedaży surowców i żywności przetworzonej z gospodarstwa rolnego, procesu zatwierdzania i rejestracji działalności związanej z produkcją, a także technologiami przetwarzania wybranych produktów np. mąki, soków, czy też mięsa.
Podczas szkoleń poruszane były także zagadnienia odnoszące się do przepisów prawnych które obowiązują osoby rozpoczynające i prowadzące działalność gospodarczą z zakresu przetwórstwa żywności. Szczegółowo omawiane były także zagadnienia dotyczące badań mikrobiologicznych żywności oraz zagrożeń wynikających z prowadzonej działalności przetwórczej. W trakcie szkoleń obszernie zostały również przedstawione obowiązki producenta co do znakowania żywności jak i również każdy z uczestników miał okazję zapoznać się z zasadami Dobrej Praktyki Higienicznej i Dobrej Praktyki Produkcyjnej tj. systemami mającymi na celu utrzymanie odpowiedniej kontroli higieny środowiska pracy i procesów technologicznych tj. GMP, GHP, HACCP.
Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego i rolniczy handel detaliczny, dzień 2
Szkolenia z zakresu przetwórstwa rolno-spożywczego były szkoleniami dwudniowymi. Pierwszy dzień odbywał się stacjonarnie w hotelu Fryderyk w Nysie, który zlokalizowany jest przy ul. Szopena 12, z kolei podczas drugiego dnia szkoleń wszyscy rolnicy biorący udział w szkoleniach mieli okazję uczestniczyć w warsztatach przeprowadzanych w Miodziarni Artwik.
Zarówno podczas pierwszego jak i drugiego dnia szkoleń uczestnicy mieli zapewnione przerwy kawowe oraz obiad składający się z 2 dań, oraz deseru.
W ramach 2 – dniowych szkoleń firma Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o, każdemu uczestnikowi zapewniała nocleg, wyżywienie, a także transport.