Tegoroczna kampania wnioskowa o dopłaty rolno-środowiskowo-klimatyczne stoi pod znakiem zmian. Zmiany te dotyczą nie tylko nowych zobowiązań, ale również zobowiązań kontynuowanych.
W dniu 31.08.2021 r. Komisja Europejska wydała decyzję akceptującą na zmianę PROW 2014-2020. Procedowane było rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany termin wprowadzenia zmian przypadł na 15.03 br.
Wprowadzone zmiany to:
- Ostatnim rokiem na rozpoczęcie zobowiązania PRSK w ramach PROW 2014-2020 jest rok 2022 – złożenie wniosku o wypłatę pierwszej płatności w ramach PRSK po 14.03.2023 jest zabronione.
- Dopuszczenie mulczowania międzyplonów – dotyczy Pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone, a także wariantu 2.1 Pakietu 2. Ochrona gleb i wód
- Wsparcie Pakietu 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie dwóch ras wiec: polska owca górka i białogłowa owca mięsna, oraz dwóch raz kóz: koza kazimierzowska i koza sandomierska.
- Umożliwienie podejmowania zobowiązań w ramach ochrony siedlisk lęgowych ptaków na całym obszarze Natura 2000 (tj. warianty 4.8-4.11) przy warunkach:
Przy realizacji wariantów 4/8-4.11 na specjalnym obszarze ochrony siedlisk (SOO) i/lub obszarze mającym znaczenie dla wspólnoty, dla których nie został ustanowiony PO/PZO:
- Jeżeli dla specjalnego obszaru ochrony siedlisk lub obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty, w rozumieniu przepisów o ochronie przyrody, nie został ustanowiony plan ochrony albo plan zadań ochronnych, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna w ramach wariantów 4.8.–4.11. jest przyznawana, jeżeli regionalny dyrektor ochrony środowiska, który sprawuje nadzór nad tymi obszarami, potwierdził pisemnie, naformularzu określonym w metodyce sporządzania dokumentacji przyrodniczej, że dany wariant może być realizowany
- Kopię pisemnego potwierdzenia RDOŚ, rolnik lub zarządca będzie zobowiązany złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach danego zobowiązania
- Kopia pisemnego potwierdzenia RDOŚ, będzie stanowiła załącznik do planu działalności rolnośrodowiskowej
- Dodanie odniesienia do Pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000:
Wprowadzona zmiana dotyczy posiadanej dokumentacji przyrodniczej tj:
- Rolnik lub zarządca zobowiązany będzie do posiadania uzupełnionej lub poprawionej dokumentacji przyrodniczej, w szczególności w zakresie wymogów o których mowa w rozporządzeniu rolno-środowiskowo-klimatycznym
- Złożenia do kierownika biura powiatowego ARiMR oświadczenia o uzupełnieniu lub poprawieniu planu działalności rolnośrodowiskowej i posiadaniu uzupełnionej lub poprawionej dokumentacji przyrodniczej najpóźniej w terminie składania wniosków o przyznanie kolejnej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.
Ponadto do grupy wcześniejszych pakietów dodano dwa nowe. Tymi pakietami są:
- Pakiet 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk
- Pakiet 9. Retencjonowanie wody
W ramach pakietu 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk będzie możliwość skorzystania z 3 wariantów użytkowania. Tj. użytkowanie kośne, kośno-pastwiskowe oraz pastwiskowe.
Celem wprowadzonego pakietu jest:
Promowanie ekstensywnego użytkowania łąk i pastwisk
Okres zobowiązania:
Przewiduje się, że zobowiązanie to będzie zobowiązaniem 1-rocznym
Stawka płatności:
Stawka dopłaty za TUZ w ekstensywnym użytkowaniu kośnym, kośno-pastwiskowym, pastwiskowym albo naprzemiennym wyniesie 838 zł/ha.
Z pakietu będą mogli skorzystać rolnicy, utrzymujący zwierzęta tj. bydło domowe, bawoły domowe, kozy, owce i konie.
Warunek:
Rolnik musi posiadać co najmniej 1 sztukę któregoś z w/w zwierząt w okresie od 15 marca do 30 września. Pod uwagę brane są tylko i wyłącznie zarejestrowane sztuki.
Na ekstensywnych TUZ’ach rolnik ma zakaz stosowania komunalnych osadów ściekowych oraz środków ochrony roślin (chyba że miejscowo). Łąk i pastwisk nie można również przeorywać, włókować i bronować.
Zakaz ten obowiązuje:
- na obszarach nizinnych między 1 kwietnia a 1 września
- na obszarach wyżynnych i górskich od 15 kwietnia do 1 września
TUZ można nawozić azotem, ale w dawce nie większej niż 60 kg N/ha na rok.
Użytkowanie kośne:
- dwa pokosy w roku w okresie między 1 czerwca a 30 września
- skoszoną biomasę należy usunąć nie później niż do 1 marca kolejnego roku
- w sytuacji, gdy obszar zgłoszony do płatności jest większy niż 1 ha, 5–10% jego powierzchni; w obydwu pokosach, pozostawia się nieskoszoną
- Dopuszcza się niepozostawianie fragmentów nieskoszonych w przypadku działek rolnych nieprzekraczających powierzchnią 1 ha.
Użytkowanie kośno-pastwiskowe:
- 1 pokos w ciągu roku w terminie 1 czerwca a 30 września
- zebrania i usunięcia skoszonej biomasy oraz pozostawienia nieskoszonego fragmentu działki są też takie same jak w przypadku użytkowania kośnego
- na obszarach nizinnych zwierzęta wypasa się od 1 maja do 15 października, a położonych wyżej od 20 maja do 1 października. W tym użytkowaniu obsada DJP wynosi od 0,3 DJP/ha do 1,5 DJP/ha TUZ
Użytkowanie pastwiskowe:
Z kolei przy użytkowaniu pastwiskowym obsada powinna wynieść nie mniej niż 0,5 DJP/ha i nie więcej niż 2 DJP/ha
Termin wypasu:
- na obszarach do 300 m n.p.m od 1 maja do 15 października
- na obszarach powyżej 300 m n.p.m od 20 maja do 1 października
Rolnik zobowiązuje się tutaj do wykaszania niedojadów raz w roku nie później niż 31 października.
Analogicznie jak w przypadku pakietów 4 i 5, rolnik realizujący Pakiet 8. zobowiązany jest do złożenia w biurze powiatowym ARiMR informacji zawierającej wskazanie tych wymogów, sporządzonej na formularzu udostępnionym przez ARiMR. Dokument ten składa się przez upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.
Aby ARiMR mogła zweryfikować, czy rolnik jest obowiązany do przesłania ww. informacji, na jednej ze stron planu działalności rolnośrodowiskowej, która w terminie do dnia 15 lipca danego roku powinna zostać złożona przez rolnika do ARiMR, będzie znajdowało się oświadczenie doradcy rolnośrodowiskowego zawierające informację, że do rolnika mają zastosowanie doprecyzowane przez doradcę wymogi.
Zespół Twój Doradca Rolniczy