Z dniem 1 Lipca 2022 r weszła w życie Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Nowa ustawa wykonuje postanowienia unijnych przepisów dotyczących produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Wysoki poziom zaufania producentów i konsumentów do systemu kontroli i certyfikacji jest podstawą funkcjonowania i rozwoju sektora rolnictwa oraz produkcji ekologicznej. Nowe rozwiązania przewidują także ułatwienia dla producentów ekologicznych oraz poprawią dostępność polskich produktów ekologicznych na rynku.
Podpisana ustawa wprowadziła szereg zmian, które mogą zainteresować obecnych producentów oraz rolników którzy chcą przekształcić swoje gospodarstwo i przejść z produkcji konwencjonalnej na ekologiczną.
Główne zmiany ustawy o rolnictwie ekologicznym:
- zmniejszenie obciążenia administracyjnego poprzez zniesienie obowiązku opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków producentów ekologicznych o wyrażenie zgody na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej,
- wprowadzenie ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do stosowania w innych państwach Unii Europejskiej
- zwiększenie wsparcia dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej.
Uprawnienia do kontroli certyfikacji produkcji ekologicznej, wydawania decyzji i poleceń, służących zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań jednostek certyfikujących w ustawie przyznano głównemu inspektorowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a nie ministrowi rolnictwa.
W Polsce rozwój rolnictwa ekologicznego opiera się na rządowym dokumencie „Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021 – 2027”. Zwarte w nim informację wskazują, że produkcja ekologiczna została wskazana w ramach strategii „Na rzecz Bioróżnorodności” oraz strategii „Od Pola do Stołu” jako sektor produkcji rolnej realizujący politykę UE w zakresie transformacji na rzecz zrównoważonego gospodarowania. Produkcja ekologiczna realizuje cele i założenia Europejskiego Zielonego Ładu tj. m.in. :
- redukcja stosowania środków ochrony roślin, nawozów,
- poprawa dobrostanu zwierząt, skracanie łańcuchów dostaw,
- budowa silnego rolnictwa odpornego na niespodziewane zdarzenia.
Wyznaczony został cel „osiągnięcia co najmniej 25% gruntów rolnych UE w systemie rolnictwa ekologicznego oraz znaczny wzrost akwakultury ekologicznej” do 2030 roku.
Jednym z celów „Ramowego Plany Działań” jest pomoc finansowa dla ekologicznych gospodarzy. Wsparcie producentów ekologicznych powinno być kompleksowe i obejmować zarówno bezpośrednie wsparcie finansowe związane z działaniami na rzecz ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, w tym akwakultury, jak i wspomaganie integracji podmiotów na rynku, podnoszenia ich konkurencyjności oraz poziomu inwestycji – napisano w rządowym dokumencie.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/ijhars/rolnictwo-ekologiczne