Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Europejską Grupę Doradczą Sp. z o.o.
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”
poddziałanie 1.1. „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
W lutym br. na terenie powiatu Nyskiego Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o realizuje bezpłatne szkolenia z zakresu „Rolnictwa ekologicznego” . Celem szkoleń jest jest osiągnięcie celu szczegółowego dla działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” – „Rolnictwo ekologiczne” – poprawa wyników gospodarczych wszystkich gospodarstw oraz ułatwienie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw, szczególnie z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku i zorientowania na rynek, a także zróżnicowania produkcji rolnej.
Szkolenia z zakresu „Rolnictwa ekologicznego” były szkoleniami 2’dniowymi. Podczas pierwszego (teoretycznego) dnia szkoleń każdy z uczestników zapoznał się z podstawami prawnymi dotyczącymi rolnictwa ekologicznego. Przedstawiona została tematyka związana z okresem konwersji. Uczestnicy szkolenia mieli okazję dowiedzieć się informacji na temat niezbędnej dokumentacji jaką należy sporządzić w celu przystąpienia do certyfikacji. Szczegółowo omówione zostały zasady stosowania preparatów dozwolonych w RE, zasady higieny oraz leczenia zwierząt. Dodatkowo, przedstawione zostały źródła finansowania i źródła pomocy dla rolników realizujących zobowiązania ekologiczne.
Drugi dzień szkoleń z zakresu „Rolnictwa ekologicznego” był dniem (praktycznym). Zbiórka uczestników odbywała się o godzinie 8:00 pod hotelem Fryderyk w Nysie, gdzie podstawiony był bus którym wszyscy uczestnicy przewiezieni dostali do dwóch gospodarstw specjalizujących się w produkcji ekologicznej, gdzie mogli w praktyce zapoznać się z kierunkiem produkcji, metodami produkcji a także ciekawostkami z rolnictwa ekologicznego.
Warsztaty w gospodarstwach ekologicznych
Pierwszym gospodarstwem w którym przeprowadzone zostały krótkie „warsztaty” była „Wagnerówka”. Gospodarstwo prowadzone przez Pana Roberta Wagner wraz z małżonką. W gospodarstwie metodami ekologicznymi prowadzona jest zarówno produkcja roślinna jak i warzywnicza. Pan Robert prowadzi gospodarstwo w ramach Rolnictwa ekologicznego już spory czas. Mimo pozornie niewielkiego areału, na terenie gospodarstwa można znaleźć ok 30 różnych gatunków roślin. Dodatkowo prowadzone jest tu także przetwórstwo. Państwo Wagner produkują m.in własną ekologiczną mąkę. Podczas spotkania gospodarz wielokrotnie podkreślał, że kluczem do osiągnięcia sukcesów w produkcji ekologicznej jest stosowanie odpowiedniego płodozmianu, a także poplonów czy wsiewek śródplonowych. Rolnicy mieli okazję zapoznać się również ze sprzętem, który w znaczący sposób usprawnia prowadzona produkcję. Podczas warsztatów każdy z uczestników miał zapewniony poczęstunek w postaci ekologicznych produktów pochodzących w 100% z gospodarstwa Państwa Wagner.
Drugie gospodarstwo do którego udali się uczestnicy szkoleń z zakresu „Rolnictwa ekologicznego” było gospodarstwem specjalizującym się w ekologicznej uprawie borówki amerykańskiej. „Borówka Henrykowska” bo tak nazywa się gospodarstwo zlokalizowane jest w Henrykowie w województwie dolnośląskim. W gospodarstwie uprawiane jest blisko 18 ha borówki, z czego 90% stanowi uprawa BlueCorp. Pozostałe tj. Nelson, Duke, Bluegold czy Briggitta przeznaczone są jako zapylacze. W pierwszej kolejności cała grupa szkoleniowa została oprowadzona po gospodarstwie, a następnie wszyscy udali się na plantacje borówki, gdzie szczegółowo omówiona została metoda prowadzonej produkcji. W trakcie spotkania uczestnikom przedstawiona została również prezentacja multumedialna, w której szczegółowo omówiona została historia gospodarstwa, pomysł, a także perspektywy na przyszłość. Borówka henrykowska, oprócz samej produkcji zajmuje się także przetwarzaniem swoich produktów. Każdy z uczestników miał zapewniony posiłek przygotowany z produktów pochodzących z gospodarstwa rolnego.
Po zakończeniu warsztatów uczestnicy szkolenia wrócili autokarem pod hotel Fryderyk w Nysie, gdzie na każdego czekał gorący obiad składający się z zupy, dania głównego, a także deseru.
Po obiedzie, każdemu z uczestników wydane zostało zaświadczenie potwierdzające udział w 2’dniowym bezpłatnym szkoleniu z zakresu „Rolnictwa ekologicznego”