1 czerwca 2022 r ruszył nabór wniosków o „Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielesionych”. Program finansowany jest z budżetu PROW 2014-2020. Głównym celem jest zachowanie bioróżnorodności obszarów rolnych, które pełnią rolę bazy pokarmowej nie tylko dla ptaków i owadów ale także innych zwierząt przy jednoczesnym utrzymaniu równowagi ekologicznej w systemach rolniczych.
Zadrzewienia śródpolne niosą za sobą wiele korzyści tj.:
- Ograniczenie prędkości wiatru
- Zmniejszenie parowania wody z gleby
- W okresie zimowym umożliwiają korzystniejszy rozkład pokrywy śnieżnej na polach
- Zmniejszają ilość przedostających się zanieczyszczeń do wody
Dodatkowo, zadrzewienia śródpolne stanowią nieodłączny element krajobrazu, istotny ze względu na bioróżnorodność obszarów rolnych. Nie tylko są miejscem bytowania wielu organizmów m.in. ptaków i owadów zapylających, ale także wspomagają utrzymanie równowagi ekologicznej w systemach rolnych.
Jak otrzymać dofinansowanie do zalesienia?
Działka, na której docelowo będą znajdowały się zadrzewienia śródpolne musi mieć od 0,1 do 40 ha, szerokość większą niż 20 m – chyba, że graniczy z lasem – wtedy szerokość nie ma znaczenia. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że każdy zainteresowany posadzeniem lasu powinien mieć sporządzony plan zalesienia – plan taki wykonywany jest przez odpowiednie jednostki – w tym przypadku przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Kopię dokumentu (potwierdzoną za zgodność z oryginałem) dołącza się do wniosku o dofinansowanie. Grunty, które chcemy przeznaczyć na zalesienie powinny być położone poza obszarami NATURA 2000, rezerwatów przyrody czy parków narodowych/krajobrazowych, a także otulin.
Zadrzewienia śródpolne w formie szpalerów, pasów drzew lub krzewów
Działka na tworzenie zadrzewień w formie szpalerów, pasów drzew lub krzewów musi być gruntem ornym o powierzchni 0,1-0,5 ha oraz mieć szerokość od 4 do 20 m. Oprócz tego nie można na niej usuwać drzew lub krzewów przez 12 miesięcy poprzedzających wykonanie zadrzewienia. Liczba sadzonek na 1 ha gruntu nie zależy od gatunku drzewa i wynosi od 1,5 tys. do 2,5 tys.
Pomoc skierowana jest do rolników którzy są właścicielami bądź też współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia. Dodatkowo, o pomoc mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów, a także województw.
Stawki pomocy
Stawki na założenie zadrzewień śródpolnych zróżnicowane będą w zależności od ukształtowania terenu tj. powyżej 12 stopni i w warunkach korzystnych. Dodatkowo refundowane będą koszty zabezpieczenia sadzonek przed zwierzyną.
Formy pomocy | Stawki |
Zadrzewienie w warunkach korzystnych | 10 892 zł/ha |
Zadrzewienie na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12o | 13 664 zł/ha |
Zabezpieczanie przed zwierzyną – grodzenie 2-metrową siatką metalową | 8,82 zł/mb |
Zabezpieczenie drzewek 3 palikami | 1 132 zł/ha |
Zabezpieczenie drzewek osłonkami | 1 488 zł/ha |
Dodatkowo do gruntów, na których zostały wykonane zadrzewienia śródpolne rolnikom przysługują płatności bezpośrednie, zarówno w roku ich założenia jak również w latach kolejnych.
Zadrzewienia śródpolne założone przez rolników w ramach PROW 2014-2020 w kolejnych latach po ich założeniu (już w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-2027) będą mogły być objęte pomocą na ich pielęgnację i utrzymanie w ramach II filara WPR, co zapewni realizację długotrwałych celów środowiskowych i korzyści finansowych dla rolnika tj. rekompensatę za podjęte zobowiązania.
Nabór trwa do 1 sierpnia 2022 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa